زندگی‌نامه وزیر

زنده‌گی‌نامه‌ی الحاج مولوی عطاء الله عمری، سرپرست وزیر زراعت، آبیاری و مالداری

minister picشخصیت علمی و جهادی کشور و سرپرست وزیر زراعت، آبیاری و مالداری الحاج مولوی عطاء الله عمری 62 سال قبل از امروز در سال 1961 میلادی در ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب در یک خانوادۀ علمی، جهادی و روحانی به دنیا آمده است.
تعلیمات ابتدایی را در درالعلوم بابا ولی فرا گرفته و از لیسۀ عالی قرغان فارغ گردیده است.
مولوی عطاءالله عمری برای نخستین بار در سال 2005 به صفت والی فاریاب به کارش آغاز نمود.
آقای عمری انرژی و اندیشه جوانی خود را صرف سرکوب و سرنگونی اشغالگران و متجاوزان خارجی می‌کرد و تا سال 2007 به عنوان والی فاریاب فعالیت می‌کرد.
که بعداً به عنوان رئیس کمیسیون تلفات ملکی منصوب شد. الحاج مولوی عطاءالله عمری تا سال ۲۰۲۰ به عنوان والی ولایت های سرپل، جوزجان، سمنگان و بادغیس ایفای وظیفه نموده است.
مولوی عطاءالله عمری پس از فتح کابل توسط مجاهدین امارت اسلامی به عنوان قوماندان قول اردوی شمال کشور مقرر شد که در این راستا دستاوردهای مثبت داشت. وی برای آوردن نظم و دسپلین نظامی در شمال کشور تلاش های خسته‌گی ناپذیر کرده است.
پس ازاین، در سال 2021 مولوی عطاءالله عمری به عنوان معین تکنالوژی وزارت دفاع ملی کشور گماشته شد که دستاوردهای مثبت و چشمگیری دراین سمت دارد.
الحاج مولوی عطاءالله عمری در سال 2022 به حکم عالیقدر امیرالمومنین به صفت  سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری مقرر شد.
پس از تقرر الحاج مولوی عطاءالله عمری به صفت سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به زودی تغییرات مثبت و چشمگیری در این وزارت ایجاد شد و برای شناسایی مشکلات زارعین، باغداران و مالداران و سایر بخش‌های سکتور زراعت و دریافت راه حل آن وی سفر هایی را به ولایت های مختلف کشور انجام داد. 
در یک سال گذشته، آقای عمری بیش از 45000 جریب زمین را در اختیار  سکتور خصوصی قرار داد، تا تغییرات قابل توجهی در سکتور زراعت و مالداری کشورایجاد شود.
الحاج مولوی عطاءالله عمری در جذب سرمایه گذاران و ارائه تسهیلات به آنها تلاش های زیادی کرده است. به همین منظور آقای عمری در سال 2023 به منظور تشویق تاجران ترکی و سایر تاجران بین المللی به کشورترکیه سفر کرد و در آنجا با بسیاری از تاجران همراه با مقامات در مورد ایجاد تغییرات مثبت در بخش زراعت و مالداری صحبت کرد. که در نتیجۀ آن تاجران ترکی تشویق شدند تا در کشور عزیزما افغانستان سرمایه گذاری کنند.
الحاج مولوی عطاءالله عمری به اساس حکم امارت اسلامی به عنوان عضو کمیسیون جلوگیری از غصب اراضی امارت در کشور نیز تعیین شده در تمام کشوراضافه از 7 میلیون جریب زمین از تهدید غصب آزاد و زمین های غصب شده را تثبیت و بررسی نموده است. شایان ذکر است که 454 هزار جریب زمین از چنگ غاصبان رها که برای فعالیت‌های زراعتی و مالداری در اختیار سکتور خصوصی قرار داده خواهد شد.