احداث ۱۰۰جریب باغ متراکم از طریق پروژه انکشاف زنجیره ارزش باغداری در ننگرهار

mail-admin
شنبه ۱۴۰۰/۴/۱۲ - ۱۶:۲۶
احداث ۱۰۰جریب باغ متراکم از طریق پروژه انکشاف زنجیره ارزش باغداری در ننگرهار

۱۲سرطان ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، از طریق پروژه سکتوری انکشاف زنجیره ارزش باغداری،HVCDSP، طی دو سال گذشته 45 باغ ستروس شامل لیمو و مالته در بیشتر از صد جریب زمین در ولسوالی‌های بهسود، بتی‌کوت، کوزکنر و کامه ولایت ننگرهار احداث کرده است. این باغ‌ها برای ۵۹ تن از دهقانان این ولایت احداث گردیده است. این باغ‌ها تا سه سال آینده به ثمر خواهد رسید.
این باغ‌ها به گونه‌ی مسلکی احداث شده و با باغ‌هایی که به شکل سنتی احداث می‌شوند، تفاوت‌ زیاد دارند. باغ‌های متراکم پس از مدت دو سال حاصل می‌دهند اما باغ‌هایی که به گونه سنتی توسط خود دهقانان احداث می‌شوند، حدود پنج سال زمان می‌برد تا به ثمر برسند. باغ‌های متراکم در مقایسه با باغ‌های سنتی، بیست برابر حاصلات بیشتر دارند.
از باغ‌های احداث شده توسط پروژه سکتوری انکشاف زنجیره ارزشی باغداری در ننگرهار، 560 زن و 460 مرد به صورت مستقیم و هم‌چنین 1575 مرد و 1763 خانم دیگر به صورت غیرمستقیم بهره‌مند می‌شوند.
باغ‌های متراکم از یک‌جانب باعث افزایش حاصلات می‌شود و از سوی دیگر به کاهش حرارت منطقه کمک می‌‌‌کند.
پروژه سکتوری انکشاف زنجیره ارزش باغداری، در بخش‌های احداث زیربناهای جدید، بهبود زنجیره ارزشی محصولات باغداری، ارتقای ظرفیت زراعت‌پیشگان، توسعه صادرات محصولات باغداری در یازده ولایت افغانستان فعالیت دارد. این پروژه از سوی بانک انکشاف آسیایی،ADB، تمویل و توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تطبیق می‌گردد.
طی دو سال گذشته، از طریق این پروژه باغ‌های مختلف متراکم شامل ستروس، خُرما، ناک و سیب به گونه‌ی مسلکی در ولایت‌های ننگرهار، کنر، لغمان، خوست، لوگر، غزنی، کابل، پکتیا، پکتیکا، بامیان و میدان وردگ احداث شده‌اند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۴:۴۸
Background image

معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با مسوولان زراعت خوست دیدار کرد

۹ قوس ۱۴۰۰ ه‍.ش
۲۴ ربیع الثانی ۱۴۴۳ ه‍.ش
مولوی شمس‌الدین شریعتی، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در دیداری با کارمندان ریاست زراعت ولایت خوست بر ترویج بیش‌تر. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۱:۵۲
Background image

آغاز توزیع گندم اصلاح شده برای دهقانان ولایت نیمروز


۹ قوس ۱۴۰۰ هـ.ق
۲۴ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ش
 مسولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری نیمروز می ‌گویند که برای ۳۸۰۰ دهقانان شهر زرنج و ولسوالی ها ولایت  نیمروز ازطرف موسسه FGA گندم بذری توزیع. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۹/۸ - ۱۴:۲۰
Background image

سفر معین آبیاری و منابع طبیعی به خوست به منظور جلوگیری از قطع غیر قانونی و قاچاق جنگلات


۸ قوس ۱۴۰۰ هـ.ش
۲۳ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ق
مولوی شمس‌الدین شریعتی معین ابیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سفری به ولایت خوست طرح جلوگیری از قطع غیر قانونی جنگلات و. . .

BACK TO NEWS