کار تطبیق ۸۲۰ پروژه‌ی مدیریت محصولات زراعتی در ولایت بلخ آغاز شد

user-admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۲۲:۴
کار تطبیق ۸۲۰ پروژه‌ی مدیریت محصولات زراعتی در ولایت بلخ آغاز شد


۲۴ ثور ۱۳۹۹
کار عملی‌سازی ۸۲۰ پروژه‌ی مدیریت محصولات زراعتی به ارزش مجموعی ۴۰۵ میلیون افغانی در ولایت بلخ، امروز در سفر عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه و حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت به آن ولایت رسماً آغاز شد.
در مراسم افتتاح کار این پروژه‌ها، محمداسحاق رهگذر والی ولایت بلخ، سفیر کبیر کشور‌ ازبیکستان، رییس شورای ولایتی بلخ و شماری دیگر از مسوولان این ولایت حضور داشتند.
قرار است که وزارت زراعت در قالب طرح مدیریت محصولات زراعتی، در ولایت بلخ ۲۰۰  کشمش‌خانه، ۴۰۰ ذخیره‌خانه‌ی پیاز، ۱۰۰ ذخیره‌خانه‌ی کچالو، ۲۰ سردخانه‌ی صفر انرژی سارک برای ذخیره میوه بسازد. هم‌چنان در قالب این طرح ۱۰۰ دستگاه خشک‌کننده‌ی سبزی و میوه که با انرژی آفتابی کار می‌کند، به دهقانان و باغداران توزیع می‌شود.
طرح مدیریت محصولات زراعتی در دوره‌ی کرونا، توسط وزارت زراعت تهیه و توسط محمداشرف غنی رییس جمهور و شورای عالی اقتصادی منظور شد. 
این طرح، به اساس نیازهای دهقانان و باغداران، به آنان زیربناهای زراعتی می‌سازد. دهقانان و باغداران تنها ۱۰ درصد هزینه‌ی ساخت این زیربناها را می‌پردازند و ۹۰ درصد دیگر این هزینه را وزارت زراعت می‌پردازد.
در چارچوب این برنامه، وزارت زراعت هزاران کشمش‌خانه، هزاران ذخیره‌خانه‌ی پیاز و کچالو، صدها سردخانه‌ی صفرانرژی سارک برای نگهداری میوه را برای باغداران و دهقانان در ولایت‌های مختلف می‌سازد. هم‌چنان بر اساس این برنامه، یک هزار ماشین خشک‌کننده‌ی میوه نیز به دهقانان و باغداران توزیع می‌گردد.
این طرح تا پایان سال روان مالی به طور کامل عملی می‌شود و در مدت اجرا و بعد از آن، برای هزاران تن زمینه‌ی کار فراهم می‌کند. 
پیش از این، عملی‌سازی طرح مدیریت محصولات زراعتی در اکثر ولایت‌های کشور آغاز شده بود.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۳:۵۰
Background image

فصل برداشت آلوبالو و گیلاس آغاز شد

هفته‌نامه‌ی دهقان / محمد تمیم صدیقی
فصل برداشت آلوبالو و گیلاس، در اکثر ولایت‌های کشور آغاز شده است. هرچند آمار دقیق از مقدار آلوبالو و گیلاس جمع‌آوری شده در سال روان در دست نیست، اما. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۶:۹
Background image

جلسۀ اختصاصی در مورد مبارزه با خشکسالی و حوادث

جلسۀ اختصاصی مبارزه با خشکسالی و حوادث تحت  ریاست رئیس جمهور محمد اشرف غنی قبل از ظهر امروز در ارگ برگزار شد.
در این جلسه ابتدا امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری در خصوص پلان مبارزه. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۵:۴۵
Background image

نشست معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های دوجانبه

۲۷ جوزای ۱۴۰۰
نشست دوجانبه بین حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری وزارت زراعت افغانستان و جیری شیر، معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های. . .

BACK TO NEWS