کار تطبیق ۸۲۰ پروژه‌ی مدیریت محصولات زراعتی در ولایت بلخ آغاز شد

user-admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۲۲:۴
کار تطبیق ۸۲۰ پروژه‌ی مدیریت محصولات زراعتی در ولایت بلخ آغاز شد


۲۴ ثور ۱۳۹۹
کار عملی‌سازی ۸۲۰ پروژه‌ی مدیریت محصولات زراعتی به ارزش مجموعی ۴۰۵ میلیون افغانی در ولایت بلخ، امروز در سفر عبدالهادی ارغندیوال سرپرست وزارت مالیه و حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت به آن ولایت رسماً آغاز شد.
در مراسم افتتاح کار این پروژه‌ها، محمداسحاق رهگذر والی ولایت بلخ، سفیر کبیر کشور‌ ازبیکستان، رییس شورای ولایتی بلخ و شماری دیگر از مسوولان این ولایت حضور داشتند.
قرار است که وزارت زراعت در قالب طرح مدیریت محصولات زراعتی، در ولایت بلخ ۲۰۰  کشمش‌خانه، ۴۰۰ ذخیره‌خانه‌ی پیاز، ۱۰۰ ذخیره‌خانه‌ی کچالو، ۲۰ سردخانه‌ی صفر انرژی سارک برای ذخیره میوه بسازد. هم‌چنان در قالب این طرح ۱۰۰ دستگاه خشک‌کننده‌ی سبزی و میوه که با انرژی آفتابی کار می‌کند، به دهقانان و باغداران توزیع می‌شود.
طرح مدیریت محصولات زراعتی در دوره‌ی کرونا، توسط وزارت زراعت تهیه و توسط محمداشرف غنی رییس جمهور و شورای عالی اقتصادی منظور شد. 
این طرح، به اساس نیازهای دهقانان و باغداران، به آنان زیربناهای زراعتی می‌سازد. دهقانان و باغداران تنها ۱۰ درصد هزینه‌ی ساخت این زیربناها را می‌پردازند و ۹۰ درصد دیگر این هزینه را وزارت زراعت می‌پردازد.
در چارچوب این برنامه، وزارت زراعت هزاران کشمش‌خانه، هزاران ذخیره‌خانه‌ی پیاز و کچالو، صدها سردخانه‌ی صفرانرژی سارک برای نگهداری میوه را برای باغداران و دهقانان در ولایت‌های مختلف می‌سازد. هم‌چنان بر اساس این برنامه، یک هزار ماشین خشک‌کننده‌ی میوه نیز به دهقانان و باغداران توزیع می‌گردد.
این طرح تا پایان سال روان مالی به طور کامل عملی می‌شود و در مدت اجرا و بعد از آن، برای هزاران تن زمینه‌ی کار فراهم می‌کند. 
پیش از این، عملی‌سازی طرح مدیریت محصولات زراعتی در اکثر ولایت‌های کشور آغاز شده بود.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۴۱
Background image

دیدار وزیر زراعت با سفیر چین در افغانستان 

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در دفتر کارش با ژاو شینگ، سفیر جمهوری چین مقیم کابل دیدار و خواستارهمکاری‌کشور چین با افغانستان در بخش زراعت و مالداری. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۳۶
Background image

برای۸۰۰ دهقان در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب تخم لوبیای اصلاح شده و کود‌های کیمیاوی توزیع گردید

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعـتی ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب خبرمی‌دهد که مقدار۱۲ متریک تن تخم لوبیای اصلاح شده بذری با۴۰ متریک تن کـودهای کیمیاوی سیاه و سفید به همکاری دفتر. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۹:۱۱
Background image

د ننګرهارکانال شرکت په څلور ګونو فارمونو کې د شاتو مچیو د روزنې کاروبار غوړېدلی

۹ غبرګولی ۱۴۰۳ه‍.ش
۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵ه‍.ق
د ننګرهار کانال شرکت، د شاتو مچیو روزنې صنعت د پراختیا او د مالدارۍ سکتور د پیاوړتیا په پار د شاتو مچیو روزونکو سره په ګډه هڅې پیل کړي دي، ترڅو. . .

BACK TO NEWS