حاصلات باغ‌های میوه‌جات پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی در ننگرهار

content_admin
شنبه ۱۴۰۰/۲/۱۸ - ۱۱:۴۱
حاصلات باغ‌های میوه‌جات پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی در ننگرهار

پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری،  CBAR، در ولسوالی‌های اچین، کوت، چپرهار، رودات، خوگیانی و شیرزاد ولایت ننگرهار، از سال ۲۰۱۸ به این طرف بیش از ۲۶۸۱جریب باغ جدید متراکم و غیرمتراکم ساخته است. این باغ‌ها که شامل شفتالو، املوک، سیب، انار، مالته و لیمو می‌شوند، در سال دوم به حاصل‌دهی رسیده است.
خالد یکی از مستفید شونده‌گان در قریه زړه گلدره ولسوالی چپرهار است که برایش در دو جریب زمین ۱۳۳۲ اصله نهال ناک از طرف پروژه CBARD غرص شده است. وی می‌گوید «در چهار جریب زمین که در گذشته داشتم کوکنار کشت می‌کردم و از هر جریب زمین هفت تا هشت کیلوگرام تریاک حاصل می‌گرفتم و هرکیلوی آن را در بازارهای محلی در بدل چهارهزار افغانی بفروش می‌رساندم. عایدی که از کشت کوکنار به‌دست می‌آوردم حتی مصارف روزمره خانواده ما را پوره نمی‌کرد. همه اعضای خانواده، خورد و بزرگ، در کشت و جمع‌آوری کوکنار مصروف بودیم و اطفال از درس و تعلیم باز مانده بودند. کشت و جمع‌آوری کوکنار زحمت زیاد داشت اما مفاد آن کم بود و سالانه یک فصل حاصل می‌گرفتیم.»
حالا که برای خالد از طرف پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی وزارت زراعت، در دو جریب زمین باغ ناک ساخته شده، این باغ در سال دوم به حاصل آمده است. وی هم‌چنان به شکل انترکراپ  سالانه سه فصل سبزیجات چون لوبیا، گندنه، کچالو و شبدر کشت می‌کند و حاصل خوب بدست می‌آورد که آن را علاوه بر استفاده روزمره خود در بازار هم بفروش می‌رساند.
خالد افزود «از زمانی که باغ برای من ساخته شده است وضعیت اقتصادی خانواده‌ی‌مان رو به بهبود است. حالا می‌توانم بسیار به راحتی در باغ خود کارکنم و اطفالم به درس و تعلیم خود ادامه می‌دهند. عایدی که ازفروش میوه و سبزیجات به‌دست می‌آورم چند برابر کوکنار است.»
با تطبیق پروژه‌های CBARD در بخش‌های ساختمانی از قبیل ساخت دیوارهای محافظتی، بند‌های آب، سیفون، کانال‌های آبیاری و آب گردان و هم‌چنین در بخش‌های زراعتی شامل احداث باغ‌های متراکم و غیرمتراکم، گل‌خانه‌های تجارتی، باغچه‌های خانگی و توزیع وسایل پروسس مواد غذایی در ولایت ننگرهار، این ولایت شاهد کاهش قابل ملاحظه‌ای در تولید و کشت کوکنار بوده است.
پروژه رشد زراعت و انکشاف روستایی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، یک برنامه مبتنی‌بر تصمیم شوراهاست که در راستای کاهش کشت کوکنار در ولایت‌های ننگرهار، بادغیس و فراه فعالیت می‌‌کند. هدف آن بهبود اقتصاد محلی دهقانان، خانم‌های بی‌بضاعت و خانواده‌های زراعت‌پیشه از طریق تولید و ترویج محصولات زراعتی با ارزش بالا است.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۴:۴۸
Background image

معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با مسوولان زراعت خوست دیدار کرد

۹ قوس ۱۴۰۰ ه‍.ش
۲۴ ربیع الثانی ۱۴۴۳ ه‍.ش
مولوی شمس‌الدین شریعتی، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در دیداری با کارمندان ریاست زراعت ولایت خوست بر ترویج بیش‌تر. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۱:۵۲
Background image

آغاز توزیع گندم اصلاح شده برای دهقانان ولایت نیمروز


۹ قوس ۱۴۰۰ هـ.ق
۲۴ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ش
 مسولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری نیمروز می ‌گویند که برای ۳۸۰۰ دهقانان شهر زرنج و ولسوالی ها ولایت  نیمروز ازطرف موسسه FGA گندم بذری توزیع. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۹/۸ - ۱۴:۲۰
Background image

سفر معین آبیاری و منابع طبیعی به خوست به منظور جلوگیری از قطع غیر قانونی و قاچاق جنگلات


۸ قوس ۱۴۰۰ هـ.ش
۲۳ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ق
مولوی شمس‌الدین شریعتی معین ابیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سفری به ولایت خوست طرح جلوگیری از قطع غیر قانونی جنگلات و. . .

BACK TO NEWS