اطلاع‌رسانی بهتر، جایگاه برتر

content_admin
اطلاع‌رسانی بهتر، جایگاه برتر
۲۸ سپتامبر، برابر با هفتم میزان ۱۳۹۸، روز جهانی دست‌رسی آزاد به اطلاعات بود و وزارت زراعت توانست در یک بررسی و تحقیق، جایگاه اول اطلاع‌رسانی را در میان ۲۰ نهاد بودجه‌ای از آن خود بسازد. درباره‌ی اهمیت دست‌رسی به اطلاعات در یک نهاد باید گفت که اگر این دست‌رسی به ایجاد شفافیت نمی‌انجامد و زمینه‌ی کاهش فساد را فراهم نمی‌کند، مسلماً در جایی نقص دارد.
اطلاع‌رسانی و دست‌رسی به اطلاعات در یک نهاد، بنیاد شفافیت و مبارزه با فساد است. مقوله‌ی مشهوری است که می‌گویند‌ «خاین خایف است». به این معنا: زمانی که چیزی پنهان باشد، پرده را بالا نمی‌زنند.
در گرامی‌داشت از روز جهانی دست‌رسی آزاد به اطلاعات در هوتل انترکانتیننتال در این روز جهانی، باز هم وزارت زراعت جایگاه اول را از آن خود کرد.
ما از ارزیابی‌های دقیق و موشکافانه‌ی کمیسیون دست‌رسی به اطلاعات، دیده‌بان شفافیت و نهادهای رسانه‌ای و خبرنگاران سپاس‌گزاریم و تعهد ما کار بیش‌تر و بی‌پاسخ نگذاشتن هیچ درخواست معلومات است. ما تا توان داشته باشیم، در زمینه‌ی آگاهی‌دهی به مردم چی بخواهند و چی خاموش بمانند، می‌کوشیم.
در کنار اطلاع‌دهی دقیق و به موقع برای شهروندانی که درخواست می‌کنند، ما نشر اطلاعات کنشی را پی گسترش می‌دهیم و به این باوریم که باید همه ساله، اکسیجن دموکراسی را به زعم خود افزایش بدهیم تا گردش آزاد اطلاعات در حوزه‌ی ما همواره گسترده باشد.
کسانی که درباره‌ی ارایه‌ی خدمات وزارت و پروژه‌هایش به صورت حضوری معلومات شفاهی می‌خواهند، نماینده‌گان تمامی ریاست‌ها و پروژه‌ها در دفتر روابط عامه در دهان دروازه‌ی وزارت می‌توانند به همه‌ی اطلاعات و خدماتی مستحق‌اش هستند، دست‌رسی داشته باشند.
از جانب دیگر، چندین سیستم معلوماتی دیگر در بخش سیستم‌های معلوماتی وب‌سایت وزارت زراعت ایجاد شده است. محققان، سرمایه‌گذاران و نهادهای مرتبط، می‌توانند از این سیستم‌ها برای دریافت معلومات مورد نیازشان بدون پروسس و زمان‌بری از جانب ما، استفاده کنند.
بانک دیتا، آرشیف الکترونیک و کتاب‌خانه‌ی آنلاین زراعتی از دیگر مزیت‌های ایجاد شده در بخش اطلاع‌رسانی در وزارت زراعت است که زمینه‌ها و ظرفیت‌های دست‌رسی به اطلاعات را بهتر و بیش‌تر کرده است.
ایجاد مراجع اطلاع‌رسانی در واحدهای دومی (۳۴ ولایت) و کارکرد آنان و گزارش‌دهی آنان، از دیگر مزیت‌ها در بخش اطلاع‌رسانی در وزارت زراعت است.
با ایجاد دفتر روابط عامه دیگر مراجعان دفتر به دفتر برای سپری کردن بوروکراسی حاکم اداری نمی‌گردند و احتمال اذیت‌شدن‌شان بسیار بسیار پایین آمده است. مراجعان درخواست‌ها و سندهای‌شان را به مسوول بخش در دفتر روابط عامه می‌سپارند. از آن به بعد، مسوولیت پروسس کارها و سندهای‌شان به دوش خود وزارت است.
نشر اطلاعات و حالا قراردادها در وزارت زراعت باعث شده است که قراردادها بیش‌تر بازبینی شود. همه ساله و در هر فصل، کارکردهای بخش تفتیش داخلی، گزارش‌ها از تطبیق پلان عمل مبارزه با فساد و دیگر موارد مهم در وب‌سایت نشر می‌شود که در شفافیت و اطلاع‌رسانی اهمیت ویژه‌ای دارد.
ما به کارهای‌مان برای بهبود زمینه‌های دست‌رسی به معلومات ادامه می‌دهیم و به ایجاد شفافیت و حساب‌دهی از این طریق باور داریم و آینده را شفاف‌تر و پاکیزه‌تر از حال می‌خواهیم.