۱۹۰ ذخیره‌گاه پیاز در لغمان آماده‌ بهره‌برداری شد

mail-admin
دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ - ۱۴:۱۸
لغمان کې د پیازو ۱۹۰ زېرمتونونه ګټې اخیستنې ته چمتو شوي دي

۱۵ جدی ۱۳۹۹
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت لغمان، می‌گوید کار ساخت ۱۹۰ ذخیره‌گاه پیاز که از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی راه‌اندازی شده بود، به پایان رسیده و این ذخیره‌گاه‌ها آماده بهره‌برداری می‌باشند.
انجنیر محمدجمیل خوشحال رییس اداره زراعت لغمان، گفت این ذخیره‌‌گاه‌ها در ولسوالی‌های قرغه‌ای، الیشنگ، الینگار و مرکز لغمان ساخته‌شده‌است.
دهقانانی که از این ذخیره‌گاه‌ها مستفید می‌شوند، از اقدام وزارت زراعت در این زمینه استقبال کرده می‌گویند که آنان پس از این قادرند هزاران تُن پیاز ذخیره کرده و به موقع مناسب به فروش برسانند.
محمداسحاق یک تن از دهقانان قریه احمدزوی ولسوالی قرغه‌ای که یک ذخیره‌گاه پیاز برایش ساخته شده است، به هفته‌نامه دهقان گفت: «از دولت تشکری می‌کنیم که این ذخیره‌‌گاه را جور کرده، مدت کار آن سه ماه را در برگرفت و چندین تن در آن مصروف بودیم. در گذشته جای نداشتیم تا حاصل پیاز را نگهداری کنیم و در این قسمت مشکل داشتیم، چون مجبور بودیم در وقت رفع حاصل پیاز را به قیمت ارزان فروش کنیم، اگر فروش نمی‌کردیم، حاصل ما فاسد می‌شد و یک ضرر کلان برای من و دیگر پیازکاران بود.»
محمدولی دهقان دیگری از ولسوالی قرغه‌‎ای می‌باشد که از این پروژه مستفید شده ‌است. او می‌گوید:‌ «از ریاست زراعت لغمان تشکری می‌کنیم که این ذخیره‌گاه پیاز را برای ما ساخت. سه جریب زمین را سابق پیاز کشت می‌کردیم و منفعت قناعت‌بخش نمی‌گرفتیم. حال در نظر داریم دو جریب زمین دیگر را نیز به مزارع پیاز افزود کنیم و کشت کنیم، به‌خاطری که می‌توانیم در این ذخیره‌گاه حاصل خود را جمع‌آوری و نگهداری کنیم. همین گونه دیگر حاصلات مزارع خود را در آن می‌توانیم نگهداری کنیم تا در وقت مناسب به بازار و با خیال راحت عرضه کنیم.»
به گفته این دهقان، این کار دولت در بهبود زندگی مردم و کاهش واردات بیرونی نقش دارد. او گفت:‌«می‌توانیم حاصل خود را تا چندین ماه در آن نگهداری کنیم، با این کار می‌توانیم نیاز مردم را مرفوع کنیم و از واردات محصولات بیرونی هم جلوگیری شود. وقتی حاصل باکیفیت داخلی باشد، نیازی نیست تا مردم به قیمت بلند از سبزیجات بیرونی استفاده کنند.»
هزینه مجموعی این ذخیره‌گاه‌های پیاز به بیش از ۷۲ میلیون افغانی می‌رسد که در چارچوب برنامه مدیریت محصولات زراعتی از طرف ریاست زراعت لغمان تطبیق شده‌است. درنظر است در آینده نیز پروژه‌های مشابه در این ولایت تطبیق شود.
لغمان باداشتن منابع سرشار آبی و زمین حاصل‌خیز یکی از ولایت‌های زراعتی افغانستان می‌باشد که در تمام فصل سال حاصل می‌هد. دریای الیشنگ، الی‌نگار و کابل عمده‌ترین منابع آبی آن را تشکیل می‌دهند. از همین‌رو، بسیاری از زمین‌های زراعتی آن تحت کشت قرار می‌گیرد و بیشتر سبزی کشت می‌شود. لغمان به پایتخت سبزیجات افغانسان شهرت دارد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۳/۸ - ۸:۴۰
Background image

وزیر زراعت با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان دیدار کرد

۷  جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری، وزیر زراعت، آبیاری و مالداری با خانم رزا اوتنبایوا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) دیدار و پیرامون نشست سوم دوحه گفتگو. . .

دوشنبه ۱۴۰۳/۳/۷ - ۱۵:۵۶
Background image

برگزاری نشست هیئت تخنیکی جلوگیری از غصب زمین در  ولایت کندز

۷ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
جلسه کاری هیئت تخنیکی جلوگیری از غصب و استرداد زمین های غصب شده امارتی در  ولایت کندز تحت ریاست مولوی امان الله حسن رئیس زراعت و رئیس هیئت تخنیکی و با اشتراک اعضای آن. . .

دوشنبه ۱۴۰۳/۳/۷ - ۱۴:۵۴
Background image

برای ۵۰ دهقان در ولسوالی جبل‌السراج تخم‌ اصلاح شده سویابین و کود کیمیاوی توزیع گردید

۷ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت پروان در همکاری موسسه بین المللی تغذیه و آموزش برای ۵۰دهقان واجد شرایط در  ولسوالی جبل‌السراج مقدار ۶ کیلوگرام تخم اصلاح شده بذری. . .

BACK TO NEWS