کار پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در پروان ۴۰ درصد پیش رفته است

content_admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۶/۵ - ۱۴:۴۵
کار پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در پروان ۴۰ درصد پیش رفته است
۵ سنبله ۱۳۹۹
کار اجرای ۴۳۳ پروژه جدید زراعتی که نزدیک به یک ماه قبل در ولایت از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی مربوط به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در ولایت پروان آغاز شده بود، نزدیک به ۴۰ درصد پیش رفته است.
عبدالوهاب خیرزاد رییس زراعت پروان، در این مورد می‌گوید: «از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی در مجموع ۴۳۳ پروژه در تمام ولسوالی‌های پروان تطبیق می‌شود. این پروژه‌ها شامل ساخت کشمش‌خانه، ذخیره‌خانه پیاز، کچالو، سردخانه‌های میوه و توزیع دستگاه خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات می‌شود که کارشان ۳۵ تا ۴۵ درصد به پیش رفته است.»
پروژه‌های تحت کار در ولایت پروان شامل ساخت ۱۵۲ کشمش‌خانه، ۲۰۴ ذخیره‌خانه‌ی پیاز، ۳۵ سردخانه کچالو، ۱۲ سردخانه میوه‌جات تازه و توزیع ۳۰ دستگاه خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات تازه می‌شود.
با این حال، باغدارانی که از این پروژه‌های جدید مستفید می‌شوند، نسبت به افزایش عواید و جلوگیری از فاسد شدن محصولات‌شان ابراز خرسندی می‌گویند که امسال محصولات‌شان را به قیمت بهتری به فروش خواهند رساند.
محمدحنیف از باغداران منطقه لغمانی مربوط به مرکز پروان که برایش توسط وزارت زراعت یک کشمش‌خانه ساخته می‌شود، گفت: «یک سیر (هفت کیلو) انگور را ۱۰۰ افغانی فروش می‌کردیم، حال کشمش‌خانه برای ما ساخته می‌شود، به قیمت خوب‌تر فروش می‌کنیم، هر سیر کشمش را یک هزار افغانی فروش می‌کنیم. سابق از ۳۰۰ تاک ۴۰ هزار فروش می‌کردیم، حال که کشمش‌خانه می‌سازیم، فروش ما به حدود ۱۰۰ هزار افغانی خواهد رسید.»
در عین حال، حاجی نصر‌الله ملِک منطقه نو‌آباد «توپ‌دره» پروان، می‌گوید که مردم متعهد اند که پروژه‌های جدید زراعتی را به درستی تطبیق کنند. او گفت: «تعهد ما به دولت همین است که پروژه‌ها را به صورت درست تطبیق کنیم، این پروژه‌ها رابطه در تغییر زنده‌گی باغداران دارد، چون باغداران فقیر اند، این پروژه‌ها می‌تواند زنده‌‌گی آن‌ها را از لحاظ اقتصادی تغییر دهد.»

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۴۱
Background image

دیدار وزیر زراعت با سفیر چین در افغانستان 

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در دفتر کارش با ژاو شینگ، سفیر جمهوری چین مقیم کابل دیدار و خواستارهمکاری‌کشور چین با افغانستان در بخش زراعت و مالداری. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۳۶
Background image

برای۸۰۰ دهقان در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب تخم لوبیای اصلاح شده و کود‌های کیمیاوی توزیع گردید

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعـتی ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب خبرمی‌دهد که مقدار۱۲ متریک تن تخم لوبیای اصلاح شده بذری با۴۰ متریک تن کـودهای کیمیاوی سیاه و سفید به همکاری دفتر. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۹:۱۱
Background image

د ننګرهارکانال شرکت په څلور ګونو فارمونو کې د شاتو مچیو د روزنې کاروبار غوړېدلی

۹ غبرګولی ۱۴۰۳ه‍.ش
۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵ه‍.ق
د ننګرهار کانال شرکت، د شاتو مچیو روزنې صنعت د پراختیا او د مالدارۍ سکتور د پیاوړتیا په پار د شاتو مچیو روزونکو سره په ګډه هڅې پیل کړي دي، ترڅو. . .

BACK TO NEWS