کار پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در پروان ۴۰ درصد پیش رفته است

content_admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۶/۵ - ۱۴:۴۵
کار پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در پروان ۴۰ درصد پیش رفته است
۵ سنبله ۱۳۹۹
کار اجرای ۴۳۳ پروژه جدید زراعتی که نزدیک به یک ماه قبل در ولایت از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی مربوط به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در ولایت پروان آغاز شده بود، نزدیک به ۴۰ درصد پیش رفته است.
عبدالوهاب خیرزاد رییس زراعت پروان، در این مورد می‌گوید: «از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی در مجموع ۴۳۳ پروژه در تمام ولسوالی‌های پروان تطبیق می‌شود. این پروژه‌ها شامل ساخت کشمش‌خانه، ذخیره‌خانه پیاز، کچالو، سردخانه‌های میوه و توزیع دستگاه خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات می‌شود که کارشان ۳۵ تا ۴۵ درصد به پیش رفته است.»
پروژه‌های تحت کار در ولایت پروان شامل ساخت ۱۵۲ کشمش‌خانه، ۲۰۴ ذخیره‌خانه‌ی پیاز، ۳۵ سردخانه کچالو، ۱۲ سردخانه میوه‌جات تازه و توزیع ۳۰ دستگاه خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات تازه می‌شود.
با این حال، باغدارانی که از این پروژه‌های جدید مستفید می‌شوند، نسبت به افزایش عواید و جلوگیری از فاسد شدن محصولات‌شان ابراز خرسندی می‌گویند که امسال محصولات‌شان را به قیمت بهتری به فروش خواهند رساند.
محمدحنیف از باغداران منطقه لغمانی مربوط به مرکز پروان که برایش توسط وزارت زراعت یک کشمش‌خانه ساخته می‌شود، گفت: «یک سیر (هفت کیلو) انگور را ۱۰۰ افغانی فروش می‌کردیم، حال کشمش‌خانه برای ما ساخته می‌شود، به قیمت خوب‌تر فروش می‌کنیم، هر سیر کشمش را یک هزار افغانی فروش می‌کنیم. سابق از ۳۰۰ تاک ۴۰ هزار فروش می‌کردیم، حال که کشمش‌خانه می‌سازیم، فروش ما به حدود ۱۰۰ هزار افغانی خواهد رسید.»
در عین حال، حاجی نصر‌الله ملِک منطقه نو‌آباد «توپ‌دره» پروان، می‌گوید که مردم متعهد اند که پروژه‌های جدید زراعتی را به درستی تطبیق کنند. او گفت: «تعهد ما به دولت همین است که پروژه‌ها را به صورت درست تطبیق کنیم، این پروژه‌ها رابطه در تغییر زنده‌گی باغداران دارد، چون باغداران فقیر اند، این پروژه‌ها می‌تواند زنده‌‌گی آن‌ها را از لحاظ اقتصادی تغییر دهد.»

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۳:۵۰
Background image

فصل برداشت آلوبالو و گیلاس آغاز شد

هفته‌نامه‌ی دهقان / محمد تمیم صدیقی
فصل برداشت آلوبالو و گیلاس، در اکثر ولایت‌های کشور آغاز شده است. هرچند آمار دقیق از مقدار آلوبالو و گیلاس جمع‌آوری شده در سال روان در دست نیست، اما. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۶:۹
Background image

جلسۀ اختصاصی در مورد مبارزه با خشکسالی و حوادث

جلسۀ اختصاصی مبارزه با خشکسالی و حوادث تحت  ریاست رئیس جمهور محمد اشرف غنی قبل از ظهر امروز در ارگ برگزار شد.
در این جلسه ابتدا امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری در خصوص پلان مبارزه. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۵:۴۵
Background image

نشست معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های دوجانبه

۲۷ جوزای ۱۴۰۰
نشست دوجانبه بین حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری وزارت زراعت افغانستان و جیری شیر، معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های. . .

BACK TO NEWS