کار ساخت ۱۸ سردخانه‌ی صفرانرژی سیب در دایکندی به پایان رسید

content_admin
دوشنبه ۱۳۹۹/۹/۳ - ۱۳:۴۲
کار ساخت ۱۸ سردخانه‌ی صفرانرژی سیب در دایکندی به پایان رسید

۳ قوس ۱۳۹۹
از مجموع ۲۱ سردخانه‌ی صفر انرژی که برای نگهداری سیب در ولایت دایکندی که در قالب پروژه مدیریت محصولات زراعتی ساخته می‌شود، تا کنون ۱۸ سردخانه تکمیل گردیده و بهره‌برداری از آن‌ها آغاز شده است. سه سردخانه‌ی دیگر حدود ۷۰ درصد پیش‌رفت فزیکی داشته است و به زودی تکمیل می‌شود.
ارزش مجموعی ساخت این سردخانه‌ها حدود ۵۰ میلیون افغانی، بدون سهم باغداران است. این پول از سوی حکومت پرداخت شده است.
هر یک از سردخانه‌های یادشده ظرفیت نگهداری ۲۵ تُن سیب را دارد.
سیب بعد از بادام، بیش‌ترین محصول باغداری ولایت دایکندی است که به پیمانه وسیع در تمام ۱۰ ولسوالی این ولایت تولید می‌شود.
باغ‌های سیب در دایکندی چهار هزار و ۹۰۰ جریب بوده و در سال جاری از این باغ‌ها ۳۵ هزار تُن سیب تولید شده است.
در حدود ۲۰ نوع سیب در دایکندی تولید می‌شود که مشهورترین آن‌ها سیب نوع دختر شاه است. سیب دخترشاه پس از تولید به ولایت‌های کابل و هرات صادر می‌شود و از کیفیت، مرغوبیت و لذت خاص برخوردار است. سیب دخترشاه ولایت دایکندی خریداران عاجل دارد و پیش از رسیدن، حاصلات آن به تاجران به فروش می‌رسد.
سال‌های گذشته، بخشی از تولیدات سیب دایکندی یا به قیمت ارزان به بازار عرضه می‌شد و یا فاسد می‌گردید، اما به گفته‌ی ریاست زراعت دایکندی، در سال جاری با تطبیق پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی که شامل اعمار ۲۱ سردخانه‌ی سیب است، تولیدکننده‌گان را کمک خواهد کرد تا ۵۲۰ تُن سیب تولیدی‌شان را بعد از برداشت، نگهداری و در موقع تقاضای مارکیت به بازار عرصه کنند. در این صورت، هم مارکیت خوب برای محصولات پیدا می‌شود و هم تقاضای بازار رفع می‌شود که باعث رشد درآمد باغداران و توسعه‌ی باغداری می‌گردد.
در سال‌های اخیر میزان باغداری سیب بیش‌تر شده است و در پهلوی این‌که خود باغداران در ساخت باغ سهم دارند، پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت نیز بیش‌تر از یک هزار جریب زمین را در دایکندی به شکل استاندارد باغ سیب ساخته است.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۴
Background image

برای ۷۷۱ دهقان در ولسوالی خانقاه ولایت جوزجان پول نقد توزیع گردید

 ۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعتی ولسوالی خانقاه ریاست زراعت ولایت جوزجان به‌منظور رسیدگی به مشکلات دهقانان برای ۷۷۱ تن از خانواده‌ها به همکاری موسسه  ویلت هنگر هیلفه مقیم. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۲
Background image

نظارت ادویه فروشی‌های زراعتی و کلینیک‌های صحت حیوانی در‌ ولسوالی میر بچه کوت ولایت کابل 

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
کارمندان بخش مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت کابل با حضور مسوولان محلی و نماینده شورای مردمی ولسوالی میربچه کوت از دکان‌های ادویه فروشی حیوانی و زراعتی و کلینیک‌های. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۲:۴۱
Background image

نشستی بررسی آماده‌گی ها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار دایر شد

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش 
نشست به منظور بررسی  آمادهگیها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار تحت سرپرستی مولوی صدراعظم عثمانی معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و اشتراک متخصصان. . .

BACK TO NEWS