وزیر زراعت: رسیدگی به پیامدهای خشک‌سالی، در اولویت وزارت زراعت قرار دارد

mail-admin
پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۱:۳۹
وزیر زراعت: رسیدگی به پیامدهای خشک‌سالی، در اولویت وزارت زراعت قرار دارد

۲۷ جوزای ۱۴۰۰
همزمان با فرا رسیدن ۱۷ جون، روز جهانی مبارزه با بیابان‌زایی و خشک‌سالی، داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که این وزارت از قبل پیش‌بین خشک‌سالی امسال بود و برای مبارزه با پیامدهای منفی این خشک‌سالی، برنامه‌های مشخص طرح و در حال اجرا دارد.
مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در سال ۱۳۹۴ خورشیدی، ۱۷ جون را به منظور مقابله با بیابیان‌زایی، به عنوان روز مبارزه با بیابان‌زایی و خشک‌سالی نام‌گذاری کرده است.
وزیر زراعت به مناسبت این روز، می‌گوید که این وزارت در زمستان گذشته، با کاهش بارندگی‌ها پیش‌بین خشک‌سالی امسال بود و از همین‌رو، طرح‌ها و برنامه‌های مشخصی را در راستای جلوگیری از تاثیرات منفی خشک‌سالی طرح کرده و در حال اجرا دارد. آقای احدی می‌گوید که خشک‌سالی تاثیرات بیشتری بر سکتور زراعت و مالداری می‌گذارد، اما وزارت زراعت در همکاری با برخی از نهادهای همکار بین‌المللی، برای کاستن از پیامدهای منفی خشک‌سالی، برنامه توزیع مواد خوراکی به مالداران را در نقاط مختلف کشور آغاز کرده است.
هم‌چنین آقای احدی تاکید کرد که وزارت زراعت، به همکاری سازمان خوراک و زراعت ملل متحد، FAO، روند توزیع خوراکه حیوانی یا کانسنتریت را برای مالداران آسیب‌پذیر ناشی از خشک‌سالی در شماری از ولایات آغاز کرده است.
داکتر انوارالحق احدی، می‌‌افزاید که این وزارت با نهادهای مختلف بین‌المللی از جمله بانک انکشاف آسیایی و بانک جهانی برای جلوگیری از پیامدهای زیان‌بار خشک‌سالی در دو هفته‌ی اخیر گفتگوهای سازنده داشته است. او در عین‌حال تاکید کرد که دولت افغانستان نیز بودجه‌ی مشخصی در این زمینه اختصاص می‌دهد.
در همین‌حال، براساس سروی مشترکی که توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و اداره ملی احصاییه مرکزی در باره «پیش‌بینی وضعیت زراعت» در سال جاری خورشیدی صورت گرفته است، نشان می‌دهد که میزان تولید گندم امسال در افغانستان با ۲۴ درصد کاهش، به نزدیک به چهار میلیون متریک‌تُن خواهد رسید.
براساس سروی، بیشترین کاهش در ساحات تحت کشت گندم للمی رونما شده است. این سروی نشان می‌دهد به‌دلیل کاهش بارندگی‌ها در زمستان گذشته و بهار امسال، ۶۲ درصد ساحه تحت کشت گندم للمی و ۳ درصد ساحه تحت کشت گندم آبی کاهش خواهد یافت.
این درحالیست که سال گذشته میزان تولید گندم در سطح کشور، به ۵.۱ میلیون متریک‌تُن رسیده بود.

 

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۱۶:۳۲
Background image

حاصلات امسال تربوز در لوگر ده درصد افزایش یافته است

۷ اسد ۱۴۰۰
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت لوگر، می‌گوید که میزان حاصلات امسال تربوز در این ولایت نشان در مقایسه با سال گذشته ده درصد افزایش یافته است.
به گفته این ریاست، امسال ۳۵۷. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۱۳:۵
Background image

جلسه رهبری وزارت زراعت در مورد بحث روی موضوعات مختلف برگزار شد

۷ اسد ۱۴۰۰
جلسه رهبری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با اشتراک وزیر زراعت، معینان و برخی از رییسان مرکزی این وزارت برگزار و در مورد موضوعات مختلف بحث شد.
در آغاز این جلسه داکتر انوارالحق. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۷ - ۱۳:۳
Background image

با دواپاشی طویله‌ها در بامیان، بیش از ۹۲هزار حیوان خانگی از تب کانگو مصون شدند

۷ اسد ۱۴۰۰
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان، می‌گوید که با دواپاشی طویله‌ها در این ولایت، بیش از ۹۲هزار حیوان خانگی از بیماری حیوانی تب کانگو مصون شده‌اند.
بیماری تب خون دهنده. . .

BACK TO NEWS