دستگاه خشک‌کننده میوه و سبزی، نوید تازه زنده‌گی بهتر برای معصومه

naim.rezai
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۱۵ - ۱۵:۰
دستگاه خشک‌کننده میوه و سبزی، نوید تازه زنده‌گی بهتر برای معصومه
۱۵ میزان ۱۳۹۹
معصومه سادات، ۳۸ سال دارد و در روستای «دوآب زردسنگ» در مرکز ولایت بامیان زنده‌گی می‌کند.
او هشت سال قبل، زمانی که شوهرش را از دست داد، سرپرستی یک خانواده هشت نفری را به عهده گرفت.
در اوایل، از طریق خیاطی امرار معیشت می‌کرد و نمی‌‌توانست به حداقل نیازمندی‌های خانواده‌اش برسد. اما، توزیع یک دستگاه آفتابی خشک‌کننده‌ی سبزیجات و میوه‌جات توسط پروژه سکتوری انکشاف زنجیره ارزش باغداری یا HVCDSP مربوط به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، دریچه‌ی اُمیدی را برای داشتن زنده‌گی بهتری در آینده، به روی معصومه سادات باز کرد. هدف از توزیع این دستگاه‌ سولری به خانم سادات، کمک به بهبود شرایط اقتصادی خانواده‌ی او است.
خانم سادات می‌گوید: «من قبلاً از طریق خیاطی امرار معیشت می‌کردم و درآمد آن برای خانواده‌ی هشت نفری‌ام کفایت نمی‌کرد. اما زمانی‌که از سوی پروژه باغداری، برای من یک ماشین خشک‌کننده آفتابی داده شد، شرایط اقتصادی ما را رونق بخشید.»
این خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات در یک وقت حدود ۸۰ کیلوگرام سبزی و یا میوه تازه را خشک می‌کند.
معصومه سادات هم‌چنین افزود: «من در یک هفته گذشته ۲۰۰ کیلو گرام بادنجان رومی، ۸۰ کیلوگرام زردآلو و ۱۰۰ کیلوگرام پیاز را خریدم و با استفاده از خشک‌کننده آفتابی خشک کردم و با رسیدن فصل زمستان همه‌ی این مواد خشک‌شده را با قیمت بلند می‌فروشم.»
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، از طریق «HVCDSP»، بیست دستگاه سولری خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات را به زنان بی‌بضاعت و کم‌‌درآمد به کمک بانک انکشاف آسیایی توزیع کرده است.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۴
Background image

برای ۷۷۱ دهقان در ولسوالی خانقاه ولایت جوزجان پول نقد توزیع گردید

 ۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعتی ولسوالی خانقاه ریاست زراعت ولایت جوزجان به‌منظور رسیدگی به مشکلات دهقانان برای ۷۷۱ تن از خانواده‌ها به همکاری موسسه  ویلت هنگر هیلفه مقیم. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۲
Background image

نظارت ادویه فروشی‌های زراعتی و کلینیک‌های صحت حیوانی در‌ ولسوالی میر بچه کوت ولایت کابل 

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
کارمندان بخش مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت کابل با حضور مسوولان محلی و نماینده شورای مردمی ولسوالی میربچه کوت از دکان‌های ادویه فروشی حیوانی و زراعتی و کلینیک‌های. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۲:۴۱
Background image

نشستی بررسی آماده‌گی ها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار دایر شد

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش 
نشست به منظور بررسی  آمادهگیها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار تحت سرپرستی مولوی صدراعظم عثمانی معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و اشتراک متخصصان. . .

BACK TO NEWS