حاصلات پياز در بغلان امسال ۲۰ درصد افزایش یافته است

mail-admin
پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۸ - ۱۰:۶
بغلان کې د پيازو سږني حاصلات ډېر شوي دي 

٠٨/میزان/١٤٠٠ هـ.ش
٢٣/صفرالمظفر/١٤٤٣ هـ.ق
امسال میزان حاصلات پياز در ولایت بغلان، در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.
قارى محمدنعيم همکار، مسوول کمیسيون زراعت، مالدارى، عشر و زکات ولايت بغلان، علت اصلی افزایش حاصلات پياز را کسب تجارب دهقانان، آموزش روش‌های جدید و استندرد کاشت و برداشت پياز و دست یافتن دهقانان به تخم‌های اصلاح شده پياز می‌داند. آب و هوای مناسب و اقدامات موثر طی چند سال اخیر در قسمت ترویج این سبزی، نیز در افزایش حاصلات پیاز موثر بوده است.
آقای همکار در مورد نرخ پایین پیاز گفت که سال گذشته در همین زمان، یک سیر پياز در بازار پلخمری از ۹۵ تا ۱۲۰ افغانی خرید و فروش می‌شد، اما امسال هر سیر آن از ۵۵ تا ۶۵ افغانی به فروش می‌رسد که این يک نگرانی براى دهقانان است.
سال گذشته در ۲۰۵۰ هکتار زمین در بغلان پیاز کاشت شده بود که ۷۴ هزار و ۲۴۰ متریک‌تن محصول برداشت شد. امسال اما در میزان کاشت و برداشت پیاز در این ولایت ۲۰ درصد افزایش رونما شده است.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۹/۴ - ۱۳:۱۱
Background image

برای 373 خانواده در فاریاب فارم‌های کوچک مرغداری توزیع شد


۴ قوس ۱۴۰۰ هـ.ش
۱۹ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ق
 مسوولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری فاریاب می‌گوید که از طرف دفتر اکتید در فاریاب به هماهنگی ریاست زراعت برای 373 خانواده فقیر فارم های کوچک. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۹/۴ - ۱۰:۳۸
Background image

روند توزیع گندم برای یک هزار دهقان در کندز آغاز شد


۳ قوس ۱۴۰۰ هـ.ش
۱۸ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ق
مسولان ریاست زراعت کندز می‌گویند که روند توزی گندم اصلاح شده برای یک هزار دهقان  واجد شرایط در ولسوالی علی آباد ولایت کندز از طریق موسسه«دست به. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۳ - ۱۴:۵۷
Background image

برای 4 هزار 100 دهقان در جوزجان تخم اصلاح شده بذری توزیع می‌شود


۳ قوس ۱۴۰۰ هـ.ش
۱۸ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ق
 مسوولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری  جوزجان می گویند که برای بیش از چهار هزار و یکصد دهقان در این ولایت ، تخم‌ اصلاح شده بذری به‌منظور. . .

BACK TO NEWS