آغاز کار عملی پروژه‌های «مدیریت محصولات زراعتی در دوره کرونا» در هرات

mail-admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۱۶ - ۱۴:۲۰
آغاز کار عملی پروژه‌های «مدیریت محصولات زراعتی در دوره کرونا» در هرات

۱۶ ثور ۱۳۹۹

کار اجرای پروژه‌های طرح «مدیریت محصولات زراعتی در دوره‌ی کرونا»، در ولایت هرات، در همایشی با حضور مقام‌های محلی این ولایت آغاز شد.

عبدالصبور رحمانی رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات، گفت که قرار است طی دو ماه آینده یک‌هزار کشمش‌خانه و ۲۰۰ ذخیره‌گاه پیاز از طریق برنامه «مدیریت محصولات زراعتی در دوره‌ی کرونا» در هرات تطبیق شود. او افزود که ۱۰۰ دستگاه خشک‌کننده میوه و سبزی تازه نیز به دهقانان به ویژه زنان زراعت‌پیشه این ولایت توزیع می‌شود.

رییس زراعت هرات افزود که این پروژه‌ها در سطح ولایت هرات عملی می‌شود. به گفته آقای رحمانی، برای تطبیق این پروژه‌ها یک‌هزار و ۲۰۰ تن از فارغان رشته‌های زراعت، اقتصاد و انجنیری استخدام می‌شوند.

در همین حال، سیدعبدالواحد قتالی والی هرات نیز، با ابراز قدردانی از اقدام وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای اجرای تدابیر پیش‌گیرانه از احتمال فاسد شدن محصولات زراعتی در پی گسترش شیوع ویروس کرونا در کشور و مختل شدن وضعیت واردات و صادرات، عملی‌سازی طرح مدیریت محصولات زراعتی را در وضعیتی که شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده، مهم خواند. آقای قتالی گفت که اجرای این طرح در بخش زراعت و زیربناها و همین‌طور اقلام صادراتی کشور اهمیت ویژه دارد.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری همزمان با گسترش شیوع ویروس کرونا، تطبیق برنامه‌ای را به منظور مدیریت محصولات زراعتی آغاز کرده که بر اساس آن در سراسر کشور در طول چهار تا شش ماه آینده چهار هزار و ۳۳۲ کشمش‌خانه، هر کدام با ظرفیت ۱۶ تُن و ۱۴هزار و ۲۱۹ سردخانه صفر انرژی برای نگهداری پیاز، هر کدام با ظرفیت پنج‌ تُن و ۴۱۴ سردخانه صفر انرژی کچالو، هر کدام با ظرفیت د۱۰ تُن و هم‌چنین ۸۸۴ سردخانه صفر انرژی سارک، برای نگهداری محصولات باغداری، هر کدام با ظرفیت ۲۵ تُن بسازد. هم‌چنین مطابق این طرح یک‌هزار دستگاه خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات تازه نیز عمدتاً به زنان زراعت‌پیشه در مناطق مختلف کشور توزیع می‌شود. برای اجرای این طرح ۱۳.۷ میلیارد افغانی در نظر گرفته شده است. ۱۰ درصد این هزینه از سوی دهقانان و باغداران و ۹۰ درصد توسط وزارت زراعت پرداخته می‌شود.

کار عملی این برنامه، امروز رسماً از سوی مقام‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و هم‌چنین والی کابل، با گذاشتن سنگ تهداب یک کشمش‌خانه در ولسوالی میربچه‌کوت ولایت کابل آغاز شد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۴۱
Background image

دیدار وزیر زراعت با سفیر چین در افغانستان 

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در دفتر کارش با ژاو شینگ، سفیر جمهوری چین مقیم کابل دیدار و خواستارهمکاری‌کشور چین با افغانستان در بخش زراعت و مالداری. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۳۶
Background image

برای۸۰۰ دهقان در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب تخم لوبیای اصلاح شده و کود‌های کیمیاوی توزیع گردید

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعـتی ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب خبرمی‌دهد که مقدار۱۲ متریک تن تخم لوبیای اصلاح شده بذری با۴۰ متریک تن کـودهای کیمیاوی سیاه و سفید به همکاری دفتر. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۹:۱۱
Background image

د ننګرهارکانال شرکت په څلور ګونو فارمونو کې د شاتو مچیو د روزنې کاروبار غوړېدلی

۹ غبرګولی ۱۴۰۳ه‍.ش
۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵ه‍.ق
د ننګرهار کانال شرکت، د شاتو مچیو روزنې صنعت د پراختیا او د مالدارۍ سکتور د پیاوړتیا په پار د شاتو مچیو روزونکو سره په ګډه هڅې پیل کړي دي، ترڅو. . .

BACK TO NEWS