آغاز کار عملی پروژه‌های «مدیریت محصولات زراعتی در دوره کرونا» در هرات

mail-admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۲/۱۶ - ۱۴:۲۰
آغاز کار عملی پروژه‌های «مدیریت محصولات زراعتی در دوره کرونا» در هرات

۱۶ ثور ۱۳۹۹

کار اجرای پروژه‌های طرح «مدیریت محصولات زراعتی در دوره‌ی کرونا»، در ولایت هرات، در همایشی با حضور مقام‌های محلی این ولایت آغاز شد.

عبدالصبور رحمانی رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات، گفت که قرار است طی دو ماه آینده یک‌هزار کشمش‌خانه و ۲۰۰ ذخیره‌گاه پیاز از طریق برنامه «مدیریت محصولات زراعتی در دوره‌ی کرونا» در هرات تطبیق شود. او افزود که ۱۰۰ دستگاه خشک‌کننده میوه و سبزی تازه نیز به دهقانان به ویژه زنان زراعت‌پیشه این ولایت توزیع می‌شود.

رییس زراعت هرات افزود که این پروژه‌ها در سطح ولایت هرات عملی می‌شود. به گفته آقای رحمانی، برای تطبیق این پروژه‌ها یک‌هزار و ۲۰۰ تن از فارغان رشته‌های زراعت، اقتصاد و انجنیری استخدام می‌شوند.

در همین حال، سیدعبدالواحد قتالی والی هرات نیز، با ابراز قدردانی از اقدام وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای اجرای تدابیر پیش‌گیرانه از احتمال فاسد شدن محصولات زراعتی در پی گسترش شیوع ویروس کرونا در کشور و مختل شدن وضعیت واردات و صادرات، عملی‌سازی طرح مدیریت محصولات زراعتی را در وضعیتی که شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده، مهم خواند. آقای قتالی گفت که اجرای این طرح در بخش زراعت و زیربناها و همین‌طور اقلام صادراتی کشور اهمیت ویژه دارد.

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری همزمان با گسترش شیوع ویروس کرونا، تطبیق برنامه‌ای را به منظور مدیریت محصولات زراعتی آغاز کرده که بر اساس آن در سراسر کشور در طول چهار تا شش ماه آینده چهار هزار و ۳۳۲ کشمش‌خانه، هر کدام با ظرفیت ۱۶ تُن و ۱۴هزار و ۲۱۹ سردخانه صفر انرژی برای نگهداری پیاز، هر کدام با ظرفیت پنج‌ تُن و ۴۱۴ سردخانه صفر انرژی کچالو، هر کدام با ظرفیت د۱۰ تُن و هم‌چنین ۸۸۴ سردخانه صفر انرژی سارک، برای نگهداری محصولات باغداری، هر کدام با ظرفیت ۲۵ تُن بسازد. هم‌چنین مطابق این طرح یک‌هزار دستگاه خشک‌کننده میوه‌جات و سبزیجات تازه نیز عمدتاً به زنان زراعت‌پیشه در مناطق مختلف کشور توزیع می‌شود. برای اجرای این طرح ۱۳.۷ میلیارد افغانی در نظر گرفته شده است. ۱۰ درصد این هزینه از سوی دهقانان و باغداران و ۹۰ درصد توسط وزارت زراعت پرداخته می‌شود.

کار عملی این برنامه، امروز رسماً از سوی مقام‌های وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و هم‌چنین والی کابل، با گذاشتن سنگ تهداب یک کشمش‌خانه در ولسوالی میربچه‌کوت ولایت کابل آغاز شد.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۳:۵۰
Background image

فصل برداشت آلوبالو و گیلاس آغاز شد

هفته‌نامه‌ی دهقان / محمد تمیم صدیقی
فصل برداشت آلوبالو و گیلاس، در اکثر ولایت‌های کشور آغاز شده است. هرچند آمار دقیق از مقدار آلوبالو و گیلاس جمع‌آوری شده در سال روان در دست نیست، اما. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۶:۹
Background image

جلسۀ اختصاصی در مورد مبارزه با خشکسالی و حوادث

جلسۀ اختصاصی مبارزه با خشکسالی و حوادث تحت  ریاست رئیس جمهور محمد اشرف غنی قبل از ظهر امروز در ارگ برگزار شد.
در این جلسه ابتدا امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری در خصوص پلان مبارزه. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۵:۴۵
Background image

نشست معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های دوجانبه

۲۷ جوزای ۱۴۰۰
نشست دوجانبه بین حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری وزارت زراعت افغانستان و جیری شیر، معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های. . .

BACK TO NEWS