آغاز سرمایه‌گذاری ۱۵۵.۵ میلیون افغانیگی برای مدیریت محصولات زراعتی در لوگر

user-admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۱۷ - ۳:۴۲
Ch


۱۷ ثور ۱۳۹۹
برنامه‌ی «مدیریت محصولات زراعتی در دوره‌ی کرونا» پس از ولایت‌های کابل، هرات و دایکندی‌، امروز در ولایت لوگر نیز آغاز شد.
در همایش آغاز این برنامه، والی، مسوولان ریاست‌های ولایتی ولایت لوگر،‌ دهقانان و باغداران حضور داشتند.
عبدالله تسل، رییس زراعت، ‌آبیاری و مالداری ولایت لوگر گفت که قرار است در ولایت لوگر ۶۰ کشمش‌خانه، ۶۰ ذخیره‌ی پیاز، ۶۰ ذخیره‌ی کچالو، ۲۰ سردخانه‌ی سیب ساخته شود. هم‌چنان قرار است در ولایت لوگر در چارچوب تطبیق این برنامه، برای ۱۰۰ تن از دهقانان و باغداران ماشین‌های خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی توزیع شود.
آقای تسل در مورد پروژه‌های یادشده گفت که این پروژه‌ها به قیمت مجموعی بیش از ۱۵۵.۵ میلیون افغانی و با پرداخت ۱۰ درصد سهم از سوی باغداران و دهقانان به همکاری شوراهای انکشافی تطبیق می‌شود.
رییس زراعت لوگر گفت که این پروژه‌ها در پل علم مرکز و ولسوالی‌های برکی‌برک، خوشی، چرخ و محمدآغه تطبیق می‌شود و در جریان کار این پروژه‌ها، ۲۴ هزار روز کاری ایجاد می‌گردد.
حسیب‌الله ستانکزی رییس شورای ولایتی، پروژه‌های متذکره را برای دهقانان ولایت لوگر دست‌آورد بزرگ خواند.
محمدداوود میلمه، یکی از دهقانان و بزرگان قومی لوگر از فعالیت‌های ریاست زراعت و مالداری در دوره‌ی بیماری کرونا تشکری کرد و بلند رفتن سطح محصولات زراعتی لوگر را از برکت اعمار پروژه‌های موثری که قبلاً تطبیق شده بود، دانست و خواستار تطبیق بهتر پروژه‌ها شد.
هم‌چنان محمدانورخان اسحق‌زی والی لوگر در سخنرانی‌اش خواهان شفافیت در پروژه‌های یادشده گردیده تا دهقانان و زمین‌داران لوگر از این پروژه‌ها به حد اعظمی استفاده درست و به‌جا کنند.
او این پروژه‌ها را یک فرصت خوب برای بلند بردن سطح اقتصاد دهقانان و جلوگیری از ضایع شدن محصولات زراعتی آن‌ها دانست.
 قرار است در سراسر کشور برای باغداران و دهقانان، چهار هزار و ۳۳۲ کشمش‌خانه، ۱۴هزار و ۲۱۹ ذخیره‌گاه پیاز،  ۴۱۴ ذخیزه‌خانه صفر انرژی کچالو و ۸۸۴ سردخانه صفر انرژی سارک، برای نگهداری میوه، طی شش ماه آینده ساخته شود.
هم‌چنین مطابق این طرح، یک‌هزار دستگاه خشک‌کننده میوه و سبزی نیز به باغداران و دهقانان کشور توزیع می‌شود.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۴۱
Background image

دیدار وزیر زراعت با سفیر چین در افغانستان 

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در دفتر کارش با ژاو شینگ، سفیر جمهوری چین مقیم کابل دیدار و خواستارهمکاری‌کشور چین با افغانستان در بخش زراعت و مالداری. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۳۶
Background image

برای۸۰۰ دهقان در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب تخم لوبیای اصلاح شده و کود‌های کیمیاوی توزیع گردید

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعـتی ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب خبرمی‌دهد که مقدار۱۲ متریک تن تخم لوبیای اصلاح شده بذری با۴۰ متریک تن کـودهای کیمیاوی سیاه و سفید به همکاری دفتر. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۹:۱۱
Background image

د ننګرهارکانال شرکت په څلور ګونو فارمونو کې د شاتو مچیو د روزنې کاروبار غوړېدلی

۹ غبرګولی ۱۴۰۳ه‍.ش
۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵ه‍.ق
د ننګرهار کانال شرکت، د شاتو مچیو روزنې صنعت د پراختیا او د مالدارۍ سکتور د پیاوړتیا په پار د شاتو مچیو روزونکو سره په ګډه هڅې پیل کړي دي، ترڅو. . .

BACK TO NEWS