آغاز فصل برداشت شفتالو و نکاتی در مورد این میوه

mail-admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۶:۲
آغاز فصل برداشت شفتالو  و نکاتی در مورد این میوه

هفته‌نامه‌ی دهقان | محمدتمیم صدیقی
فصل برداشت شفتالو که یکی از میوه‌های عمده کشور به حساب می‌آید، آغاز شده است. شفتالوی افغانستان، خوش‌مزه و ارگانیک است.
هرچند آمار دقیق از میزان جمع‌آوری این محصول در سال جاری تا حال روشن نیست، اما سال پار براساس آمار ریاست احصائیه و معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، ۷۰ هزار متریک‌تُن در سراسر کشور تولید و برداشت شد. براساس این آمار، ساحه تحت کشت شفتالو نزدیک به هفت هزار هکتار زمین در سطح کشور می‌رسد.
شفتالو در تمام کشور حاصل و رشد مناسب دارد. در رده‌بندی ریاست احصائیه و معلومات وزارت زراعت، کابل با برداشت هفت هزار و ۶۷۰ متریک‌تن حاصل، عمده‌ترین تولیده‌کننده شفتالو در کشور است. بغلان با برداشت پنج هزار و ۷۰۰ متریک‌تن جایگاه دوم، قندهار با برداشت چهار هزار و ۵۱۰ متریک‌تن جایگاه سوم، بدخشان با برداشت چهار هزار و ۳۶۵ متریک تن جایگاه چهارم و هلمند با برداشت چهار هزار و ۲۳۶ متریک‌تن جایگاه پنجمِ عمده‌ترین تولیدکننده‌گان شتفالو را از آن خود کرده‌اند.
 آب و هوای مناسب، بارنده‌گی‌های به‌موقع و حمایت وزارت زراعت از زمین‌داران، از دلایل عمده پیش‌تازی این ولایت‌ها در تولید بیشتر مقدار شفتالو در کشور است. میدان‌وردک، پروان، ارزگان، بلخ، هرات، فاریاب، زابل، بادغیس، غور، کندز و تخار از جمله ولایت‌هایی‌اند که بستر مناسب برای کشت و تولید شفتالو به شمار می‌روند.
بیشترین شفتالوی کابل در ولسوالی‌های گل‌دره، شکردره و پغمان تولید می‌شود. شفتالو در کابل ۱۰ ورایتی دارد که برخی زود‌رس‌اند و برخی دیررس. این محصول، دارای کیفیت و مارکیت خوبی است.
نکاتی در مورد شفتالو
شفتالو نوعی میوه‌ای گوشتی است که در درون آن هسته بزرگی قرار دارد. این میوه، دارای پوست نسبتاً ضخیم و سرخ‌رنگ، گاه زردرنگ و گاه با  لکه‌‌های سفید است. شکل این میوه گرد و کروی است و طعم شیرین دارد. برگ‌های درخت شفتالو سبز تیره‌ بوده و گل‌های کوچکی دارد که در فصل بهار شکوفه می‌دهد و منظره زیبایی را پدید می‌آورد. میوه شفتالو با پوست مصرف می‌شود.
 طریقه کاشت درخت شفتالو
شفتالو از طریق بذر و پیوند تکثیر می‌شود. بذر شفتالو برای رشد نیاز به یک دوره سرمادهی دارد، به همین دلیل بذر آن در فصل پاییز در زمین کاشته می‌شود تا دوره سرمادهی خود را طی کند و در فصل بهار جوانه بزند. هم‌چنین می‌شود بهار سال بذر آن را در گلدان کاشت. برای این کار، ابتدا ۶۰ تا ۹۰ روز بذر این درخت را در دمای مناسب فریزر نگهداری کنید و سپس آن را در عمق مناسبی از  خاک گلدان بکارید و روی آن را با لایه نازکی از خاک بپوشانید. پس از گذشت مدتی، بذر جوانه‌ می‌زند و گیاه شروع به رشد می‌کند. زمانی که به حد معینی از رشد رسید،‌ آن را به زمین اصلی منتقل کنید.