آغاز فصل برداشت محصولات و مسوولیت ما

mail-admin
آغاز فصل برداشت محصولات و مسوولیت ما

هفته‌نامه‌ی دهقان / گپ دهقان
برخی از محصولات باغداری و زراعتی به ثمر رسیده و فصل برداشت آن آغاز شده است.
همزمان با آغاز این فصل، بازارها نیز از این محصولات اشباع می‌شوند و قیمت‌ها پایین می‌آید. دلیل اصلی پایین آمدن قیمت‌‌های محصولات زراعتی و باغداری هم، فراوانی این محصولات است. باغداران برای این‌که محصولات‌شان فاسد و ضایع نشوند، مجبورند به پایین‌ترین نرخ این محصولات را به فروش برسانند.
هرچند وزارت زراعت، آبیاری و مالداری طی سال‌های اخیر به ویژه سال گذشته، برنامه‌های گسترده‌ای برای ساخت سردخانه‌ها و ذخیره‌گاه‌ها به منظور نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن محصولات زراعتی و باغداری راه‌اندازی کرد، اما باآنهم خیلی از محصولات باغداری در روی بازارها فاسد و ضایع می‌شوند. در این میان، شهروندان می‌توانند نقش بهتر و مهم‌تری ایفا نمایند و جلوی فاسد و ضایع شدن زحمات دست دهقانان و باغداران را بگیرند.
خوردن و نوشیدن آشامیدنی‌های بی‌کیفیت بازاری وارداتی، امروز در میان شهروندان به ویژه خانواده‌ها رایج شده است و هر خانواده و هرشخص حداقل در هفته چند بار از این نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند. برای این‌که بتوانیم از ضایع شدن محصولات خودمان جلوگیری کنیم، با امکانات اندک و هزینه‌ی کم‌تر، از میوه‌جات ارگانیک و طبیعی خودمان نوشیدنی‌های متنوع و خوش‌مزه درست کرده و از آن استفاده کنیم.
یک بوتل نوشابه را به پنجاه تا شصت افغانی خریداری می‌کنیم و اگر به‌جای آن یک سیر تربوز بخریم و آن را به گونه‌های مختلف از جمله ساختن جوس، مصرف کنیم، لذت و مفیدیت آن چند برابر بیشتر از نوشیدنی‌های بازاری خواهد بود. نوشیدنی‌های بازاری واراتی، دارای مواد کیمیاوی نگهدارنده است و مصرف آن برای صحت و سلامت همه‌ی ما زیان‌آور است.
همین‌طور از تمام میوه‌جات تازه و ارگانیک خود می‌توانیم کار گیریم و نیاز نیست که دارای مواد کیمیاوی نگهدارنده باشد. چنین اقداماتی می‌تواند به بهبود اقتصاد ملی کمک کند. مردم با به کارگیری چنین اقداماتی، از یک‌سو هزینه‌های خود را کاهش می‌دهند و از جانب دیگر اقتصاد دهقانان را تقویت کرده و مانع واردات محصولات بیرونی به کشور می‌شوند.
هر شهروند آگاه می‌داند که مصرف یک سیر تربوز سومندتر از یک بوتل انرژی‌های تقلبی بازاری است. قیمت هر دو تقریباً برابر است، از یک بوتل انرژی یک نفر استفاده می‌کند اما یک سیر تربوز کل اعضای یک خانواده متوسط را کفایت می‌نماید. پس خودتان مقایسه کنید و از داشته‌های فکری خود در استفاده از همه چیز کار بگیریم.
بااین‌حال، فصل برداشت محصولات زراعتی و باغداری را به فصل کاهش هزینه‌های مالی فردی و خانوادگی و هم‌چنین حفظ صحت و سلامت خود و خانواده‌های خود تبدیل نماییم