فواید و نواقص انتی‌بیوتیک‌ها

mail-admin
شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۷ - ۱۴:۳۹

گردآوری: داکتر حامد نوروز مدیر مجادله علیه امراض قابل اخبار حیوانی- ریاست صحت حیوانی

انتی‌بیوتیک‌ها به گروپی از دواهایی گفته می‌شود که در برابر میکروب‌های بیماری‌زا، استفاده می‌شوند.

این دواها، در انسان‌ها، حیوانات و نباتات، به خاطر از بین بردن و یا مهار رشد باکتری‌ها استفاده می‌شود. اما در صورت عدم مراعات دوز دوایی، ناآگاهی پرسونل مسلکی برای درست استفاده انتی‌بیوتیک‌ها، شناخت انتی‌بیوتیک‌ها آن سبب ترسب و تشکیلResidue  مقاومت حیوانات و انسان‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها می‌گردد. علی‌رغم اثرات مفید انتی‌بیوتیک‌ها، اثرات سوء آن‌ها ممکن است باعث ایجاد عوارض زیان‌بار امراض سرطانی گوناگون در حیوانات و انسان گردد. موجودیت بقایای انتی‌بیوتیک در لاشه‌ی حیوانات ذبح شده و انتقال آن به بدن مصرف‌کننده‌گان یکی از این اثرات زیان‌بخش است که آن‌ها را مقاوم می‌سازد. این عوارض می‌تواند واکنش‌های ازدیاد حساسیت یا الرژی‌ها، تشویش‌های سیستم‌های حیاتی بدن، اختلالات میتابولیکی و غیرمیتابولیکی را به میان بیاورد.

استفاده روزافزون غیر ضروری و متداوم از انتی‌بیوتیک‌ها در بخش تداوی حیوانات باعث ظهور باکتری‌های مقاوم با منشای حیوانی در برابر انتی‌بیوتیک‌ها می‌شود. این باکتری‌ها با استفاده از تماس مستقیم انسان در محیط و محصولات حیوانی و زراعتی و خوردن محصولات حیوانی، به انسان انتقال می‌کند. نگرانی‌ها از بقایای انتی‌بیوتیک نه تنها به سلامت انسان، بلکه به رفاه حیوانات نیز مربوط می‌شود. مایکروارگانیزم‌های باکتریا، فنجی، ویروس و پرازیت‌ها هستند که در مقابل ادویه ضد مکروب مقاومت کسب می‌کنند.

با این حال هر بار که یک دوز نامکمل انتی‌بیوتیک داده می‌شود، می‌تواند مقاومت در مقابل هر گونه باکتری را فراهم کند. یکی از فاکتورهای مهم در ارتباط به مقاومت در مقابل انتی‌بیوتیک‌ها عبارت ا ز پایین بودن سطح آگاهی پرسونل مسلکی که در واحدهای صحت حیوانی و راهنمایی مالداران برای استفاده از انتی‌بیوتیک می‌باشد. نداشتن شناخت و تشخیص درست عفونت‌های ویروسی، باعث می‌گردد که از انتی‌بیوتیک زیادتر استفاده شود. بناً استفاده بیش از حد انتی‌بیوتیک‌ها (به خصوص در دوزهای کم یا دوره‌های ناقص)، دلیل اصلی افزایش مقاومت انتی‌بیوتیکی است. سازمان جهانی صحت در سال۲۰۱۱ برخی از مقاومت‌های انتی‌بیوتیک در انسان را توصیه می‌کند که به «بستری شدن بیش‌تر و طولانی‌تر، بیماری طولانی‌تر، خطر بیش‌تر عفونت‌های جمعی و افزایش خطر مرگ‌ومیر ناشی از مصرف زیاد انتی‌بیوتیک می‌شود». اگر استفاده درست از انتی‌بیوتیک عمل نشود در ۲۰ سال آینده بیمارانی که برای جراحی جزئی وارد شفاخانه می‌شوند و به علت عفونت معمولی که توسط انتی‌بیوتیک‌ها مقاومت حاصل کرده، اثر نمی‌کند و می‌میرند.

مقاومت انتی‌بیوتیکی یک تهدید بزرگ برای سلامت جهانی است و امروزه شمار زیادی از عفونت‌ها برای درمان دشوارتر می‌شوند. محققان صحی پوهنتون کارولینای شمالی- در امریکا روش جدیدی را برای کسب توانایی انتی‌بیوتیک‌ها برای از بین بردن عوامل بیماری‌زا ایجاد کردند. محققان دریافتند که ترکیب مالیکول‌ها، امنولیپیدها می‌توانند برخی از انتی‌بیوتیک‌ها را صد برابر بیش‌تر در برابر افیلوکوکوساورئوس قوی کنند.

بقایای انتی‌بیوتیک‌ها نه تنها در گوشت و محصولات گوشت به شکل مستقیم و غیر مستقیم بلکه در سایر محصولات که منشای حیوانی مانند شیر، تخم مرغ و عسل دارد، نیز دیده شده و مسمومیت را به وجود می‌آورد. با این حال، استفاده از انتی‌بیوتیک‌ها به عنوان رشددهنده ممنوع است. با این حال، باقی‌مانده‌های انتی‌بیوتیک در اثر پختن از بین نرفته و به طور بالقوه باعث اثرات سمی یا حساسیت می‌شود.

چرا مقاومت ادویه‌های ضد میکروبی به وجود می‌آید؟

· استفاده‌ی نادرست از انتی‌بیوتیک‌ها

· تداوی دوام‌دار، مکرر و ضعیف

· غیر از درمان، در حیوانات برای رشد استفاده می‌شود

· تداوی بدون نسخه

· موجودیت تقلب و یا کیفیت پایین انتی‌بیوتیک‌ها (موجودیت اندازه‌ی کمتر ماده موثر)

در نتیجه مقاومت‌های انتی‌بیوتیکی، به وجود آورنده ناکامی در تداوی عفونت‌ها، طویل ساختن و یا تشدید بیماری، مصونیت غذایی و نتیجه غیر مستقیم آن قیمت‌های بالای درمان و بالآخره ازدیاد مرگ‌ومیر در انسان‌ها و حیوانات می‌باشد.