تجلیل از روز جهانی کوه‌ها در وزارت زراعت

mail-admin
تجلیل از روز جهانی کوه‌ها در وزارت زراعت:

تجلیل از روز جهانی کوه‌ها در وزارت زراعت:
۹۰ درصد جنگل‌ها در کوهی است
۲۴قوس ۱۳۹۸
وزارت زراعت،‌ آبیاری و مالداری، در یک برنامه مشترک با اداره ملی حفاظت از محیط زیست، وزارت انرژی و آب، مؤسسه تحفّظ حیات وحش افغانستان و برخی از سازمان‌های بین‌المللی با حضوری شماری از استادان دانشگاه کابل از روز جهانی کوه‌ها تجلیل کرد. در یازدهم دسامبر همه ساله از روز جهانی کوه‌ها تجلیل می‌شود.
حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت آبیاری و مالداری، در مراسم گرامی‌داشت از روز جهانی کوه‌ها، نقش کوه را در حیات انسان‌ها مهم توصیف کرده گفت: «کوه‌ها اساس زنده‌گی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد، جنگل‌ها، چراگاه‌ها، نباتات طبی، آب، معادن، حیوانات وحش و یخچال‌ها در کوه‌ها بوده و سرچشمه آن کوه‌ها است.»
وی افزود که وزارت زراعت آبیاری و مالداری برای حفظ و غرس نهال‌هایی مانند جلغوزه، پسته، چهارمغز و ساخت چراگاه‌ها به هدف احیای جنگل‌ها و تنظیم مناطق حیات وحش برنامه‌های دارای اولویت دارد.
هم‌چنین عزت‌الله صدیقی معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفت که کوه‌ها روابط پیچیده‌ای با ایکوسیستم و اقلیم دارد و نباید در حفظ آنان و منابع سرشارشان توجه کم‌تر صورت گیرد. وی افزود: «کوه‌ها خدمات حمایتی، عرضه محصولات، سرچشمه آب یخچال‌ها و غذا را تشکیل می‌دهند.»
همین گونه فایزالرحمن عزیزی رییس منابع آب و وزارت انرژی و آب نیز در این مراسم گفت: «کوه منبع بزرگی آب و مخازن آب یخچال‌ها و ایجاد برق بوده است. جریان آب سبب زراعت، آبیاری، نباتات طبی و تولید برق می‌شود.»
افغانستان از جمله کشورهایی است که ۷۵ درصد قسمت‌هایش را کوه‌ها تشکیل می‌دهد و این کوه‌ها از امتیازهای طبیعی این کشور به شمار می‌رود که در حدود ۸۵ درصد آب‌های شیرین برای استفاده در زراعت و آشامیدن از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرد.
از دید منابع طبیعی ۹۰ درصد جنگل‌های کشور در ساحات کوهستانی قرار دارد و دامداری، کوه‌ها مزیتی برای مالداری نیز به حساب می‌آید. هم‌چنان باید گفت که در حدود ۵۰ درصد چراگاه‌ها را ساحات کوهستانی تشکیل می‌دهد و برای رشد بخش مالداری اهمیت دارد.