گزارش کاری سه ماه (جدی، دلو و حوت ۱۳۹۶) مرجع اطلاع‌رسانی وزارت

تحول بنیادی در اطلاع‌رسانی وزارت زراعت

گزارش کاری سه ماه (جدی، دلو و حوت ۱۳۹۶) مرجع اطلاع‌رسانی وزارت زراعت به کمیسیون نظارت از تطبیق قانون حق دست‌رسی به معلومات

۲۹ حوت ۱۳۹۶

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از سه ماه به این‌سو، با یک روی‌کرد تازه و مبتنی بر تطبیق بهتر قانون دست‌رسی به اطلاعات، تغییرات گسترده‌ای را در بخش اطلاع‌رسانی خود ایجاد کرده است. بر بنیاد آمارها و زمینه‌های فراهم شده برای دست‌رسی به اطلاعات، در سه ماه نخست، این تلاش‌ها ثمربخشی فراوانی داشت.

در جریان این سه ماه، وزارت زراعت از یک نهاد خاموش و خوابیده در رسانه‌ها، به یک نهاد پر خبر و فعال در رسانه‌های همه‌گانی بدل شد. وزارت زراعت، در اطلاع‌رسانی حالا به جرأت می‌توان گفت که از معدود وزارت‌خانه‌هایی است که با جدیت تمام، برای ارائه‌ی اطلاعات و دست‌رسی شهروندان به معلومات، از جان مایه می‌گذارد و از قندهار تا بدخشان و از ننگرهار تا بادغیس، از غزنی تا نورستان، و از تمام کشور، رویدادهای انکشاف زراعتی و تشریح وضعیت بخش زراعت، آبیاری، مالداری و باغداری را زیر پوشش قرار می‌دهد.

با وجود این که این وزارت در گذشته یک نهاد در حاشیه‌ی رسانه‌ها بود، اما تعهد شخص رهبری وزارت زراعت، آقای نصیراحمد درانی و درایت کاری اکبر رستمی، مشاور ارشد مطبوعاتی این وزارت، زمینه‌های دست‌رسی به اطلاعات را در این نهاد آسان ساخته است.

در جریان سه ماه اخیر، مرجع اطلاع‌رسانی وزارت زراعت کم از کم بیش از ۳۵۰ خبر و گزارش فعالیت‌ها و دست‌آورد‌های وزارت را نشر کرده است. بیش از ۶۰ خبرنامه را از رویدادهای مهم ساخته و برای سهولت کار رسانه‌ها، به آنان فرستاده است.

ما هم‌چنان در جریان سه ماه، به تمامی درخواست‌های دریافت معلومات پاسخ دادیم و هیچ درخواستی را بی‌پاسخ نگذاشته‌ایم. در درشت‌ترین مورد، سندهای تدارکاتی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ وزارت زراعت را که حاوی ۴۶ صفحه بود، به پژوهش‌گران دیده‌بان شفافیت سپردیم.

مشاور ارشد مطبوعاتی و سخنگوی وزارت زراعت، نزدیک به ۲۰۰ مورد مصاحبه‌ی تلویزیونی و رادیویی در سه ماه اخیر انجام داده است. هم‌چنان مرجع اطلاع‌رسانی وزارت زراعت، نزدیک به ۱۰ کنفرانس خبری را هم‌آهنگ و برگزار کرده است.

باید بگوییم که ما در کنار پخش اعلامیه‌های خبری و گفت‌وگو با رسانه‌ها، اکثریت خبرهای این وزارت را در فیس‌بوک، توییتر و ویب‌سایت وزارت نیز نشر می‌کنیم. در ضمن هر هفته فعالیت‌های هفته‌وار وزارت زراعت را از طریق هفته‌نامه‌ی الکترونیک دهقان، نیز به نشر می‌سپاریم.

وزارت زراعت، با قاطعیت و جدیت کامل در تلاش است تا زمینه‌های هر چه آسان‌شدن دست‌رسی به اطلاعات را برای همه‌ی شهروندان به ویژه خبرنگاران و نهادهای تحقیقاتی فراهم بسازد.

ما باور داریم که سهولت کامل در دست‌رسی شهروندان به اطلاعات، باعث افزایش شفافیت، تسریع مبارزه با فساد مالی و اداری و ساختن اداره‌ای با میزان بلند پاسخ‌گویی و شفافیت می‌شود، به همین دلیل،‌ از هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت اطلاع‌رسانی در این وزارت دریغ نمی‌کنیم و به این اصل قانونی و مردم‌سالارانه، به عنوان یک ارزش بی‌بدیل پای‌بندیم.