کار عملی‌سازی پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در ننگرهار آغاز شد

mail-admin
شنبه ۱۳۹۹/۲/۲۰ - ۱۱:۲
ننګرهار کې د کرنیزو محصولاتو مدیریت د پروژو د پلي کېدو پیل


۲۱ ثور ۱۳۹۹
کار عملی‌سازی پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در ولایت ننگرهار با راه‌اندازی همایشی در حضور مسوولان محلی این ولایت آغاز شد. 
ساخت ذخیره‌خانه‌های پیاز و کچالو و توزیع ماشین‌های خشک‌کننده‌ی میوه شامل تطبیق این برنامه در ننگرهار است.
اشتراک‌کننده‌گان در برنامه‌ی آغازین تطبیق پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی، تلاش‌های وزارت زراعت را در این زمینه ستایش کردند.
شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار گفت: «این پروژه‌ها در ۱۳ ولسوالی ننگرهار و در جریان چهار ماه تطبیق می‌شود.»
انعام‌الله ساپی رییس زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار گفت که ساخت ذخیره‌خانه‌ها برای پیاز و کچالو برای این که پیش از این پیاز و کچالو نگهداری نمی‌شد و به هر بهایی که بازار داشت فروخته می‌شد، مهم است. دهقانان به بهای ارزان، این محصولات را هر گونه که می‌شد می‌فروختند، اما پس از ساخت این ذخیره‌خانه‌ها، آن‌ها مجبور نخواهند بود که این محصولات را به صورت عاجل بفروشند.
آقای ساپی گفت که امسال در ننگرهار حدود ۳۰ هزار تن پیاز تولید می‌شود که در ذخیره‌خانه‌ها نگه‌داری خواهد شد و هم‌چنان سبزی‌هایی که زود فاسد می‌شوند، توسط ماشین‌های خشک‌کننده، پروسس می‌گردند.
هم‌چنان ناصر کامه‌وال عضو شورای ولایتی ننگرهار، آغاز تطبیق پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی را مفید دانست و گفت این پروژه، بیش‌ترین فایده‌اش به دهقانان و باغداران می‌رسد.
عبدالظهور، نماینده‌ی دهقانان در این برنامه سخنرانی و از وزارت زراعت به خاطر راه‌اندازی برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی در ننگرهار سپاس‌گزاری کرد و گفت: «امروز در نبود ذخیره‌خانه‌ها، دهقانان تولیدات‌شان به بهای ارزان می‌فروشند، با ساخت این ذخیره‌خانه‌ها دیگر به فروش محصولات به بیع مناسب می‌رسیم.»
پروژه‌های برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی، که عملی می‌شود، ملکیت دهقانان و باغداران می‌باشد. دهقانان و باغدارانی که می‌خواهند از این تأسیسات برای‌شان ساخته شود، تنها ۱۰ درصد هزینه را می‌پردازند، زیرا ۹۰ درصد دیگر هزینه را وزارت زراعت برای‌شان می‌پردازد.
ساخت هزاران ذخیره‌خانه‌ی پیاز و کچالو برای دهقانان، صدها سردخانه‌ی صفر انرژی سارک برای نگهداری میوه و هزاران کشمش‌خانه برای باغداران، توزیع هزار ماشین خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی به دهقانان و باغداران، همکاری با پروسس‌کننده‌گان بزرگ محصولات زراعتی، ممنوعیت احتمالی واردات مشابه به تولید داخلی در فصل برداشت آن در کشور و فراهم‌سازی قراردادهای فروش محصولات زراعتی، از موارد شامل در برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی است.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۴۱
Background image

دیدار وزیر زراعت با سفیر چین در افغانستان 

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در دفتر کارش با ژاو شینگ، سفیر جمهوری چین مقیم کابل دیدار و خواستارهمکاری‌کشور چین با افغانستان در بخش زراعت و مالداری. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۳۶
Background image

برای۸۰۰ دهقان در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب تخم لوبیای اصلاح شده و کود‌های کیمیاوی توزیع گردید

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعـتی ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب خبرمی‌دهد که مقدار۱۲ متریک تن تخم لوبیای اصلاح شده بذری با۴۰ متریک تن کـودهای کیمیاوی سیاه و سفید به همکاری دفتر. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۹:۱۱
Background image

د ننګرهارکانال شرکت په څلور ګونو فارمونو کې د شاتو مچیو د روزنې کاروبار غوړېدلی

۹ غبرګولی ۱۴۰۳ه‍.ش
۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵ه‍.ق
د ننګرهار کانال شرکت، د شاتو مچیو روزنې صنعت د پراختیا او د مالدارۍ سکتور د پیاوړتیا په پار د شاتو مچیو روزونکو سره په ګډه هڅې پیل کړي دي، ترڅو. . .

BACK TO NEWS