کار ساخت کشمش‌خانه‌ها در کاپیسا تا دو ماه دیگر به پایان می‌رسد

mail-admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۶/۴ - ۱۳:۳۶
کار ساخت کشمش‌خانه‌ها در کاپیسا تا دو ماه دیگر به پایان می‌رسد
 
۴سنبله ۱۳۹۹
کار ساخت صد کشمش‌خانه در ولایت کاپیسا، قرار است تا دو ماه دیگر به پایان رسیده و مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.
کار ساخت این کشمش‌خانه‌ها به منظور تبدیل کردن انگور به کشمش، از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی مربوط به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری آغاز شده است. ولایت کاپیسا سالانه حدود ۲۹هزار متریک تُن انگور تولید می‌کند.
ذبیح‌الله پیام کارمند ریاست زراعت، آبیاری و مالداری کاپیسا در این باره گفت: «از مجموع ۱۰۰ کشمش‌خانه‌، ۷۷ کشمش‌خانه آن در مرکز این ولایت ساخته می‌شود و دو ماه دیگر کار آن تکمیل ‌می‌شود. این کشمش‌خانه‌ها به منظور جلوگیری از فاسد انگور ساخته می‌شود.»
با این حال، تاک‌داران از راه‌اندازی پروژه‌های ساخت کشمش‌خانه‌ها در کاپیسا ابراز خرسندی می‌گویند که در گذشته جای مناسبی برای تبدیل کردن انگور به کشمش نداشتند.
عصمت‌الله یک‌تن از باغداران قریه «کره‌تاز» که برایش یک کشمش‌خانه توسط وزارت زراعت ساخته می‌شود، گفت: «۳۰ روز شد که کار این سایه‌گی خانه را شروع کردیم. در سال‌های قبل وقتی انگور ما می‌رسد راه‌های افغانستان بند می‌شد، سابق برای تبدیل نمودن انگور به کشمش، جای مناسب نداشتیم، چند سال انتظار کشیدیم تا این پروژه برای ما آمد، خودم حدود دوهزار تاک انگور دارم. در سال‌های اخیر وقت چیدن انگور پاکستان اجازه صادر شدن انگور افغانستان را نمی‌داد، جای مناسب هم برای کشمش ساختن نداشتیم، یا فاسد می‌شد یا به قیمت پایین فروش می‌شد.»
این پروژه‌ها برای صدها تن از باشنده‌گان کاپیسا زمینه کار نیز مساعد کرده است. محمد‌نبی نجاری است که در یکی از پروژه‌های مربوط به ساخت کشمش‌خانه‌ها مصروف است. او گفت: «قالب بندی می‌کنیم، روزانه ۶۰۰ افغانی می‌گیرم، پروژه خوبی است، هم برای مردم زمینه کار را مساعد ساخته و هم برای مردم سهولت ایجاد کرده تا حاصل‌شان را به قیمت مناسب فروش کنند.»
قادر دیگر باشنده کاپیسا است در این پروژه کار می‌کند. او گفت: «کاری‌گر هستم سیم‌تابی، خشت کاری، قالب‌بندی و دیوار بندی می‌کنیم، روزانه ۳۰۰ افغانی می‌گیرم، ۱۵ روز شد که در این‌جا مصروف هستم. ۱۰ نفر همراهم کار می‌کنند.»
در همین حال، محمدقاسم رییس شورای غونجیا در مرکز کاپیسا می‌گوید: «ساخت این کشمش‌خانه‌ها ۲۰درصد در زندگی مردم تغییر می‌آورد، استقبال مردم از اعمار این کشمش‌خانه‌ها بی‌پیشینه می‌باشد، از خداوند می‌خواهیم که برای حکومت بیش‌تر توانایی دهد تا کارهای بیشتر برای مردم بکند.»
کاپیسا در شمال کابل از تولیدکننده‌گان بزرگ انگور می‌باشد. نزدیک به یک هزار هکتار زمین در این ولایت تحت پوشش تاک‌های انگور است و هزاران تن از باشنده‌گان این ولایت در آن مصروف می‌باشند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۴
Background image

برای ۷۷۱ دهقان در ولسوالی خانقاه ولایت جوزجان پول نقد توزیع گردید

 ۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعتی ولسوالی خانقاه ریاست زراعت ولایت جوزجان به‌منظور رسیدگی به مشکلات دهقانان برای ۷۷۱ تن از خانواده‌ها به همکاری موسسه  ویلت هنگر هیلفه مقیم. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۲
Background image

نظارت ادویه فروشی‌های زراعتی و کلینیک‌های صحت حیوانی در‌ ولسوالی میر بچه کوت ولایت کابل 

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
کارمندان بخش مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت کابل با حضور مسوولان محلی و نماینده شورای مردمی ولسوالی میربچه کوت از دکان‌های ادویه فروشی حیوانی و زراعتی و کلینیک‌های. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۲:۴۱
Background image

نشستی بررسی آماده‌گی ها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار دایر شد

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش 
نشست به منظور بررسی  آمادهگیها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار تحت سرپرستی مولوی صدراعظم عثمانی معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و اشتراک متخصصان. . .

BACK TO NEWS