کار ساخت ذخیره‌خانه‌های کچالو در بامیان تا ۸۰ درصد تکمیل شده است

mail-admin
دوشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۷ - ۱۵:۱۹
کار ساخت ذخیره‌خانه‌های کچالو در بامیان تا ۸۰ درصد تکمیل شده است
۲۷ اسد ۱۳۹۹، شفیق‌الله نوری، بامیان
مسوولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بامیان می‌گویند که سردخانه‌های کچالو، که در این ولایت از طریق پروژه مدیریت محصولات زراعتی ساخته می‌شود، در حدود ۴۰ تا ۸۰ درصد تکمیل شده است.
عبدالوهاب محمدی رییس ریاست زراعت بامیان می‌گوید: «در مجموع ۲۹۵ ذخیره‌خانه‌ی کچالو در این ولایت ساخته می‌شود که از این شمار ۹۵ ذخیره‌خانه با مدیریت پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت «NHLP» و ۲۰۰ ذخیره‌خانه‌ی دیگر از طریق پروژه انکشاف زنجیره‌ی ارزش باغداری «HVCDSP» ساخته می‌شود که از این میان کار پروژه‌هایی که مدیریت تطبیق آن به دوش پروژه‌ی انکشاف زنجیره‌ی ارزش باغداری است، تا حدود ۸۰ درصد تکمیل گردیده و کار پروژه‌هایی که با مدیریت پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری پیش می‌رود، بیش‌تر از ۴۰ درصد پیش‌رفت دارد.»
آقای محمدی می‌افزاید: «کار ساخت سردخانه‌های کچالو از ماه سرطان به این‌سو آغاز شده و تا یک ماه دیگر کاملاً تکمیل می‌گردد.»
در همین حال دهقانان ولایت بامیان که برای‌شان ذخیره‌خانه‌ی کچالو ساخته می‌شود، از وزارت زراعت قدردانی و ابراز تشکر می‌کنند.
محمدعزیز یک تن از دهقانان روستای جرزتوغی توپچی مرکز ولایت بامیان می‌گوید: «ما از سابق منتظر ساختن سردخانه‌ها برای کچالوی‌مان بودیم که خوش‌بختانه امسال ریاست زراعت برای ما اطلاع داد که برای شما سردخانه کچالو می‌سازیم و ما هم به ریاست زراعت پیشنهاد کردیم و بعد از بررسی انجنیران و تعیین جای مناسب برای آن، کار ساخت سردخانه برای ما آغاز شد و مطابق به راه‌نمایی‌های انجنیران ریاست زراعت، کارمان را اجرا کردیم.»
این دهقان می‌گوید، «بیش‌ترین درآمد دهقانان بامیان از کشت کچالو است، بناً از وزارت زراعت می‌خواهم که در توزیع تخم‌های اصلاح‌شده و ساختن سردخانه‌های معیاری بیش‌تر، با ما همکاری کند تا سطح زنده‌گی مردم بامیان خوب‌تر شود.»
حمیدالله یک تن دیگر از دهقانان قریه سنگک ولسوالی شیبر بامیان که خوشی از چهره‌اش هویدا بود، گفت: «اگر بدون ذخیره کردن کچالو آن را به ۵۰ افغانی بفروشیم، بدون شک که بعد از ذخیره شدن کچالو آن را ۱۰۰ افغانی می‌فروشیم، یعنی هیچ تفاوتی اگر نیاید پس از ساختن ذخیره‌خانه‌ها در عاید ما ۵۰ درصد افزایش می‌آید.»
محمدامین آرمان کارمند پروژه انکشاف زنجیره‌ی ارزش باغداری وزارت زراعت یا «HVCDSP» می‌گوید که هر کدام این ذخیره‌خانه‌های کچالو به مساحت ۹.۵ در ۳.۵ متر ساخته می‌شود که ظرفیت این ذخیره‌خانه‌ها در حدود ۱۸ تا ۲۴ تن می‌باشد.
رییس زراعت بامیان ساخت این ذخیره‌خانه‌ها را با اهمیت می‌داند و می‌گوید: «اولین تاثیر ساختن این ذخیره‌خانه‌ها، اشتغال‌زایی است و دوم چون در فصل برداشت حاصل، قیمت فروش بسیار پایین می‌باشد، بناً پس از ذخیره‌کردن کچالو، می‌توانند به قیمت بسیار مناسب آن را بفروشند که در رشد اقتصاد دهقانان بسیار مفید است.»
بر اساس آمار ریاست زراعت بامیان در ولایت بامیان در حدود ۳۵۰ الی ۳۸۰ هزار متریک تن کچالو تولید می‌گردد که با ساختن این ذخیره‌خانه‌ها از طریق پروژه مدیریت محصولات زراعتی و ذخیره‌خانه‌های قبلی، در حدود ۲۵ درصد از کچالوی بامیان ذخیره می‌شود.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۴
Background image

برای ۷۷۱ دهقان در ولسوالی خانقاه ولایت جوزجان پول نقد توزیع گردید

 ۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعتی ولسوالی خانقاه ریاست زراعت ولایت جوزجان به‌منظور رسیدگی به مشکلات دهقانان برای ۷۷۱ تن از خانواده‌ها به همکاری موسسه  ویلت هنگر هیلفه مقیم. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۵:۴۲
Background image

نظارت ادویه فروشی‌های زراعتی و کلینیک‌های صحت حیوانی در‌ ولسوالی میر بچه کوت ولایت کابل 

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
کارمندان بخش مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت کابل با حضور مسوولان محلی و نماینده شورای مردمی ولسوالی میربچه کوت از دکان‌های ادویه فروشی حیوانی و زراعتی و کلینیک‌های. . .

شنبه ۱۴۰۳/۳/۵ - ۱۲:۴۱
Background image

نشستی بررسی آماده‌گی ها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار دایر شد

۵ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش 
نشست به منظور بررسی  آمادهگیها جهت اشتراک وزارت زراعت در کنفرانس ملی کار تحت سرپرستی مولوی صدراعظم عثمانی معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و اشتراک متخصصان. . .

BACK TO NEWS