کار احداث باغ‌های متراکم شروع شد

mail-admin
سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۷ - ۲۰:۴۴
کار احداث باغ‌های متراکم شروع شد

۱۷ حمل ۱۴۰۰
کار احداث باغ‌های متراکم و غیرمتراکم توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در ولسوالی پغمان ولایت کابل، رسماً آغاز شد.
در مراسم آغاز به کار احداث این باغ‌ها، محمداشرف‌غنی رییس‌جمهور از طریق ویدیوکنفرانس، داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، معینان و روسای وزارت زراعت، اداره ملی حفاظت از محیط‌زیست، مسوولان محلی ولایت کابل، مسوولان شوراهای انکشافی قریه و شماری از دهقانان شرکت داشتند.
ابتدا داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، در مورد احداث این باغ‌ها که یکی از صد مژده‌ رییس‌جمهور است، جزییات ارایه کرد.
رییس‌جمهور غنی، سال ۱۴۰۰ را بنام سال «ثبات و تحرک» نام‌گذاری کرده و قرار است در هفده هفته اول این سال، صد مژده به شهروندان کشور بدهد. امسال، هفته سوم حمل هفته زراعت نام‌گذاری شده است. نخستین مژده رییس‌جمهور در بخش سکتور زراعت، آغاز کار احداث یک‌هزار و دوصد هکتار باغ جدید در مناطق مختلف کشور و توسعه سکتور باغداری است.
داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در مراسم آغاز کار احداث این باغ‌ها، با ابراز خرسندی از شروع کار احداث این باغ‌ها و حمایت‌های رییس‌جمهور از سکتور زراعت، از باغداری به عنوان یکی از ستون‌های اساسی زراعت یاد کرد و گفت: «به اساس اولویت‌های اساسی وزارت زراعت در سکتور باغداری، امروز کار ساخت بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ هکتار باغ جدید را در ۱۳ ولایت آغاز می‌کنیم. این باغ‌ها که شامل باغ‌های متراکم و غیرمتراکم می‌شوند، باغ‌هایی خواهند بود که در آینده به افزایش تجارت میوه منجر می‌شود و صادرات زراعتی را که بخش عمده صادرات افغانستان است، افزایش می‌دهد.»
داکتر انوارالحق احدی هم‌چنین گفت که وزارت زراعت برعلاوه احداث این باغ‌ها، امسال درنظر دارد که باغ‌های بیشتری احداث کند. آقای احدی افزود که احداث ۳۰هزار هکتار باغ تجارتی پسته، هفت‌هزار هکتار باغ ستروس، باغ‌‌های خرما، عناب و برخی از میوه‌‌های دیگر از جمله اولویت‌های اساسی وزارت است.
وزیر زراعت تاکید کرد که با احداث سی‌هزار هکتار باغ پسته، افغانستان چند سال بعد می‌تواند به ارزش هفت‌صد میلیون دالر از این بابت درآمد داشته باشد.
داکتر انوارالحق احدی می‌گوید که سکتور باغداری طی سال‌‌های اخیر رشد خوبی داشته و هم‌اکنون نزدیک به دو میلیون نفر در این سکتور کار می‌کنند.
او گفت که در چند سال گذشته، تنها از طریق برنامه ملی باغداری و مالداری این وزارت، بیش از چهل‌هزار هکتار باغ‌ جدید میوه، بیش از هشت‌هزار هکتار باغ پسته احداث و هم‌چنین بیش از نودهزار هکتار باغ‌های کهنه احیا و بازسازی شده است.
هم‌چنین حاجی همایون یک تن از دهقانان ولسوالی پغمان، در این مراسم از کارکردهای وزارت زراعت در سکتور باغداری و توزیع نهال‌های متراکم به باغداران تشکری کرده گفت که در حال حاضر با احداث باغ‌های متراکم درآمد و تولید باغداران بیشتر شده است.
متعاقباً محمداشرف‌غنی رییس‌جمهور، پس از استماع سخنان وزیر زراعت، از برنامه‌های این وزارت در بخش باغداری ابراز قدردانی کرد.
رییس‌جمهور غنی با بیان این‌که در بخش باغداری پیشرفت‌های عمده صورت گرفته، افزود: «زراعت، باغداری و مالداری اساسات ثبات جامعه ما را تشکیل می‌دهند، بدون توجه واضح به زراعت، مالداری و باغداری پیشرفت مشکل است. اکثر قاطع مردم ما زندگی خود را از همین راه تامین می‌کنند.»
رییس‌جمهور هم‌چنین افزود که دهلیز هوایی ساخته شده و بیشترین صادرات کشور را اقلام زراعتی تشکیل می‌دهد. او گفت که مشکل اصلی برای محصولات زراعتی کشور، نبود بازار نیست، بلکه مراکز پروسس است. آقای غنی تاکید کرد که باید در این زمینه کار و مراکز پروسس ساخته شوند.
رییس‌جمهور در سخنرانی خود افزود: «سرمایه‌گذاری سکتور زراعت و باغداری زمینه اشتغال برای صدهاهزار خانواده فراهم می‌سازد و اقتصاد رسمی را تقویت می‌نماید.»
 رییس‌جمهور تاکید کرد: «یک ذهنیت نادرست به‌وجود آمده که گویا جوانان در زراعت آینده ندارند. برعکس، جوانان در عرصه زراعت آینده خوب دارند. زیرا، زمین، هوا و میوه‌جات افغانستان مشخصات متفاوت در سطح جهان دارد.»
رییس‌جمهور در اخیر سخنانش به وزارت احیا و انکشاف دهات، اداره ملی تنظیم آب و سایر ارگان‌‌های مربوطه هدایت داد که با وزارت زراعت در بخش رشد و توسعه باغداری در کشور همکاری همه‌جانبه نمایند.

تازه ترین اخبار

جمعه ۱۴۰۰/۱/۲۰ - ۱۶:۸
Background image

افزایش علاقمندی مالداران لوگر به اصلاح نسل گاوهای محلی

۱۹حمل ۱۴۰۰
میزان علاقمندی مالداران در ولایت لوگر، به اصلاح نسل گاوهای محلی از طریق القاح مصنوعی، افزایش یافته است.
نسل گاوهای محلی از طریق القاح مصنوعی، در لوگر در حال حال اصلاح شدن. . .
پنجشنبه ۱۴۰۰/۱/۱۹ - ۱۲:۱۸
Background image

در کندوهای عسل کشور، نزدیک به دوهزار و پنج‌صد تٌن عسل تولید شده است

۱۹حمل ۱۴۰۰
آمارهای ریاست احصاییه و معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، دو هزار و ۴۹۰ متریک‌تٌن عسل در مرکز و ولایات تولید شده است.
پکتیا با تولید. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۱/۱۹ - ۱۰:۲۴
Background image

تولید نزدیک به سه میلیون جلد پوست حیوانات در سال ۱۳۹۹

۱۹حمل ۱۴۰۰
آمارهای ریاست احصاییه و معلومات وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، دو میلیون و ۷۸۴هزار و ۲۱۸ جلد پوست حیوانات مختلف در سراسر کشور تولید شده. . .

BACK TO NEWS