نمایشگاه زعفران در کابل راه‌اندازی شد

mail-admin
نمایشگاه زعفران در کابل راه‌اندازی شد

Event dates

Event dates -

Location انترکانتیننتال هوتل

بزرگترین نمایشگاه زعفران افغانستان از طریق پروژه زنجیره‌های ارزشی، محصولات زراعتی با ارزش یا UASID-AVC-HVC، ، در کابل برگزار شده است.
داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، با حضور در این نمایشگاه، از زعفران به عنوان یک «امتعه‌» با ارزش کشور نام برد و گفت در اکثر ولایات کشور شرایط اقلیمی برای رشد زعفران مساعد است. آقای احدی با بیان این‌که میزان تولید زعفران در کشور روبه‌افزایش است، گفت:‌ «در سال ۱۳۹۹ تولیدات زعفران افغانستان به ۲۱ متریک‌تُن رسیده است که از این مقدار ۲۶ میلیون دالر امریکایی عواید به‌دست آمده است.»
وزیر زراعت می‌گوید که افغانستان پس از ایران، بیشترین سطح تولید زعفران در سطح جهان دارد.
انوارالحق احدی افزود که وزارت زراعت به‌خاطر توسعه و رشد زعفران، پیاز زعفران را به گونه‌ی رایگان به دسترس دهقانان قرار می‌دهد. وی تاکید کرد که وزارت زراعت در بخش‌های پروسس و بسته‌بندی زعفران نیز دست‌آوردهای خوبی داشته و یک لابراتوار و انستیتوت مجهز زعفران در هرات ساخته است.
در همین‌حال، سید زمان هاشمی رییس اتاق‌های تجارت، می‌گوید که در سال جاری ۳۶ تُن زعفران به هندوستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، امریکا، کانادا و چین صادر شده است. او گفت که زعفران افغانستان قاچاق می‌شود به‌نام کشورهای دیگر به بازارهای جهانی به فروش می‌رسد.
هم‌چنین همایون شیم معاون پروژه زنجیره‌های ارزشی، محصولات زراعتی با ارزش یا UASID-AVC-HVC، می‌گوید که این پروژه در قسمت تولید، پروسس، بسته‌بندی، آموزش و سرتفکیت‌دهی با سرمایه‌گذاران و شرکتها در ۳۴ ولایت کار می‌کند.
با این‌حال، سمیر متین رییس کمیته برگزاری زعفران افغانستان، می‌گوید که هدف از راه‌اندازی این نمایشگاه پیدا کردن بازارهای داخلی و خارجی و هم‌چنان زمینه‌‌سازی برای جذب سرمایه گذاری و توسعه زعفران گفته است. نمایشگاه زعفران افغانستان در ۳۰غرفه برای سه روز در هوتل انترکانتننتال کابل برگزار شده است.

34.536324109208, 69.125708341599