طرح مدیریت محصولات زراعتی؛ کار ۶۴۱ پروژه در ولایت‌های ارزگان، کندز، نیمروز و هلمند آغاز شد

user-admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۱۷:۳۴

طرح مدیریت محصولات زراعتی؛
کار ۶۴۱ پروژه در ولایت‌های ارزگان، کندز، نیمروز و هلمند آغاز شد

۲۴ ثور ۱۳۹۹
کار عملی‌سازی طرح مدیریت محصولات زراعتی در چهار ولایت، با آغاز کار ۶۴۱ پروژه آغاز شد. این پروژه‌ها شامل ایجاد کشمش‌خانه، ساخت ذخیره‌خانه‌ی پیاز و کچالو، ایجاد سردخانه‌های صفر انرژی سارک و توزیع ماشین‌های آفتابی خشک‌کننده‌ی میوه است.
از این میان ۵۲ پروژه در ارزگان، ۳۲۴ پروژه در کندز، ۳۵ پروژه در نیمروز و ۲۳۰ پروژه در هلمند تطبیق می‌شود.
احمدشاه خیری، رییس زراعت،‌ آبیاری و مالداری ولایت ارزگان گفت که ۵۲ ذخیره‌خانه مختلف‌النوع برای دهقانان و باغداران این ولایت ساخته می‌شود که از یک سو جلو فاسد شدن محصولات زراعتی گرفته می‌شود و از جانب دیگر، در کنار رشد اقتصاد باغداران و دهقانان، باعث اشتغال‌زایی می‌شود.
همین گونه، کار تطبیق ۳۲۴ پروژه با هزینه بیش از ۱۲۷ میلیون و ۳۲۶ هزار افغانی در ولایت کندز شروع شد.
عبدالهادی قرلق رییس زراعت، آبیاری و مالداری کندز، می‌گوید که قرار است ۱۰۴ ذخیره‌گاه پیاز، ۱۵ ذخیره‌گاه کچالو، ۱۰۲ کشمش‌خانه و پنج سردخانه صفر انرژی سارک در طول چند ماه محدود، برای دهقانان و باغداران ساخته شود.
توزیع ۹۸ دستگاه آفتابی خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی از دیگر پروژه‌های وزارت زراعت برای مدیریت محصولات زراعتی در کندز است.
در همین حال کار عملی‌سازی ۳۵ پروژه در نیمروز شروع شد.
ذبیح‌الله اولیازاده رییس زراعت، آبیاری و مالداری نیمروز می‌گوید که ۳۵ پروژه در این ولایت عملی می‌شود که شامل ساخت ۲۰ کشمش‌خانه و ۱۵ ذخیره‌خانه‌ی پیاز برای دهقانان در زرنج، مرکز ولایت و ولسوالی‌های چخانسور، خاشرود و چهاربرجک است.
هم‌چنان به منظور مدیریت بهتر محصولات زراعتی، کار اجرایی ۲۳۰ پروژه در هلمند آغاز گردید.
زلمی الکو، رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هلمند می‌گوید که ساخت ۱۵۰ کشمش‌خانه‌ی مدرن، اعمار ۵۰ ذخیره‌خانه‌ی پیاز و توزیع ۳۰ دستگاه خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی، پروژه‌هایی‌اند که در این ولایت عملی می‌شوند.
اعمار هزاران ذخیره‌خانه‌ی پیاز و کچالو برای دهقانان، ایجاد صدها سردخانه‌ی صفر انرژی سارک برای نگهداری میوه و ساخت هزاران کشمش‌خانه برای باغداران، در کنار توزیع هزار ماشین خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی به دهقانان و باغداران، همکاری با پروسس‌کننده‌گان بزرگ محصولات زراعتی، ممنوعیت احتمالی واردات مشابه به تولید داخلی در فصل برداشت آن در کشور و فراهم‌سازی قراردادهای فروش محصولات زراعتی، از موارد شامل در برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی است.
پروژه‌های برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی، که در سراسر کشور عملی می‌شود، ملکیت دهقانان و باغداران است. دهقانان و باغدارانی که از وزارت زراعت بخواهند، از این زیربناها برای‌شان ساخته شود و تنها ۱۰ درصد هزینه را می‌پردازند، زیرا ۹۰ درصد دیگر هزینه را وزارت زراعت برای‌شان کمک می‌کند

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۳:۵۰
Background image

فصل برداشت آلوبالو و گیلاس آغاز شد

هفته‌نامه‌ی دهقان / محمد تمیم صدیقی
فصل برداشت آلوبالو و گیلاس، در اکثر ولایت‌های کشور آغاز شده است. هرچند آمار دقیق از مقدار آلوبالو و گیلاس جمع‌آوری شده در سال روان در دست نیست، اما. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۶:۹
Background image

جلسۀ اختصاصی در مورد مبارزه با خشکسالی و حوادث

جلسۀ اختصاصی مبارزه با خشکسالی و حوادث تحت  ریاست رئیس جمهور محمد اشرف غنی قبل از ظهر امروز در ارگ برگزار شد.
در این جلسه ابتدا امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری در خصوص پلان مبارزه. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۵:۴۵
Background image

نشست معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های دوجانبه

۲۷ جوزای ۱۴۰۰
نشست دوجانبه بین حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری وزارت زراعت افغانستان و جیری شیر، معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های. . .

BACK TO NEWS