دست‌آوردهای ریاست زراعت نیمروز در سال مالی ۱۳۹۹

content_admin
یکشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۱ - ۱۵:۴۲
دست‌آوردهای ریاست زراعت نیمروز در سال مالی ۱۳۹۹

۲۱ جدی ۱۳۹۹
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت نیمروز، در سال مالی ۱۳۹۹، فعالیت‌های گوناگونی را در عرصه‌های مختلف زراعتی، آبیاری، مالداری، باغداری و منابع طبیعی انجام داده است.
این ریاست در سال مالی گذشته، برای پیش‌برد فعالیت‌ها و برنامه‌های انکشافی خود مبلغ ۵۰ میلیون و ۷۴۲ هزار و ۵۵۰ افغانی بودجه داشت که تمامی این بودجه آن را قالب پروژه‌های مختلف به مصرف رسانده است.
این بودجه در بخش‌های ارزش‌افزایی نبات طبی هنگ، توزیع تخم‌های اصلاح شده، ساخت مزرعه‌های نمایشی گندم و زعفران، احداث باغ‌های پسته و خرما، جلوگیری از امراض حیوانی و بهبود وضعیت مالداری، ایجاد سبزخانه‌ها، برگزاری برنامه‌های آموزشی و تاسیس انجمن‌های زراعتی و مالداری به مصرف رسانده است. ذبیح‌الله اولیازاده آمر امور زراعتی نیمروز می‌گوید: «با استفاده از این بودجه، در سال مالی ۱۳۹۹، بیست‌ کشمش خانه عصری و ۱۵ ذخیره‌گاه پیاز در مرکز و ولسوالی‌های چهاربرجک، چخانسور و خاش‌رود به هزینه مجموعی مبلغ ۱۴میلیون و ۹۵ هزار و ۸۶۰ افغانی از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی با ده درصد سهم دهقانان ساخته شده که کار ۳۵ زیربنای متذکره ۱۰۰درصد تکمیل و به بهره‌برداری سپرده شده است.»
آمر امور زراعتی نیمروز هم‌چنین افزود: «احداث پنج هکتار باغ تجارتی خرما در زرنج مرکز ولایت و ولسوالی چهاربرجک با توزیع یک‌هزار و چهارصد نهال از نژادهای اصلاح‌شده و هم‌چنان توزیع بسته وسایل زراعتی و کود کیمیایی برای باغداران مستفید شونده به ارزش مجموعی دو میلیون و ۳۶هزار افغانی نیز از جمله فعالیت‌های این ریاست است که در سال مالی گذشته انجام داده است.»
آقای اولیازاده گفت که ایجاد ۳۰ هکتار باغ میوه و احیای مجدد ۵۰ هکتار باغ کهنه با هزینه یک میلیون و ۷۴۰ هزار و ۹۶۰ افغانی، توزیع تخم پسته به هزینه ۱۸ هزار و ۲۲۵ افغانی، ساخت ۲۵ سبزخانه سبزیجات برای خانم‌های زراعت‌پیشه، توزیع مرغ‌های تخم‌گذار ۳۰ قطعه‌ای برای یک‌هزار فامیل بی‌بضاعت در قالب فارم‌های کوچک مرغداری با هزینه ۲۹ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۳۰۰ افغانی و توزیع نبات هنگ و زیره برای کشت در پنج‌ هکتار، احداث باغ‌های جدید پسته با هزینه ۴۴هزار و ۶۴۰ افغانی، توزیع ادویه‌جات نباتی با هزینه ۷۵هزار و ۹۰۰ افغانی و هم‌چنین توزیع چسب‌های فیرامونی برای کنترل حشرات از دیگر فعالیت‌های این ریاست است.
ذبیح‌الله اولیازاده هم‌چنان گفت که این ریاست به هدف ترویج و افزایش کشت زعفران، ۵۰ مزرعه‌ی نمایشی زعفران ساخته است.
توزیع سبزخانه‌ها برای خانم‌های تهی‌دست جهت اشتغال‌زایی و رشد اقتصاد خانواده‌ها، مبارزه با آفات و امراض نباتی، تدویر صنف‌های آموزشی، ساخت مزرعه‌های نمایشی گندم، توزیع تخم‌های اصلاح، ایجاد ساحات سبز، احیای مجدد جنگل‌ها، مجادله علیه آفات و امراض حیوانی، تاسیس کوپراتیف‌ها و انجمن‌های زراعتی و مالداری و مکانیزه‌سازی زراعت از جمله فعالیت‌های عمده این ولایت است که در سال مالی ۱۳۹۹ انجام شده است.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۷ - ۱۱:۳۴
Background image

سرپرست وزارت زراعت از جنگلات کوتل سبزک در بادغیس بازدید کرد

۷ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
مولوی عطاالله عمری سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و هئیت همراه شان در جریان سفر به ولایت بادغیس از جنگلات ارچه در کوتل سبزک بادغیس دیدن کرده و تاکید به حفاظت از. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۷ - ۱۱:۲۳
Background image

نشست مشورتی سرپرست وزارت زراعت با مسوولان محلی ولایت بادغیس

۷ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری  سرپرست وزیر وزارت زراعت، آبیاری و مالداری طی سفری به ولایت بادغیس مسوولان محلی ولایت بادغیس نشست مشورتی برگزار کرد.
این نشست با جضور داشت مولوی. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۷ - ۱۱:۵
Background image

دیدار سرپرست وزارت زراعت با فرمانده قول اردوی الفاروق در هرات


۷ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش  
مولوی عطاالله عمری سرپرست وزیر زراعت، آبیاری و مالداری با مولوی محمد ظریف مظفر قوماندان قول اردوی الفاروق در ولایت هرات ملاقات کرد.
در این دیدار دو طرف روی  چگونگی. . .

BACK TO NEWS