برای مدیریت محصولات زراعتی؛ کار ۳۲۴ پروژه زراعتی در کندز آغاز شد

user-admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۱۷:۱۴
برای مدیریت محصولات زراعتی؛ کار ۳۲۴ پروژه زراعتی در کندز آغاز شد

برای مدیریت محصولات زراعتی؛
کار ۳۲۴ پروژه زراعتی در کندز آغاز شد
۲۴ ثور ۱۳۹۹
کار تطبیق ۳۲۴ پروژه جدید زراعتی از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی با هزینه بیش از ۱۲۷ میلیون و ۳۲۶ هزار افغانی در ولایت کندز، امروز با حضور والی و مسوولان نهادهای محلی رسماً شروع شد.
عبدالهادی قرلق رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، در همایش آغاز کار تطبیق این پروژه‌ها گفت که قرار است ۱۰۴ ذخیره‌گاه پیاز، ۱۵ ذخیره‌گاه کچالو، ۱۰۲ کشمش‌خانه و پنج سردخانه صفر انرژی سارک توسط وزارت زراعت در طول چند ماه محدود، برای دهقانان و باغداران ساخته شود. او گفت که ۹۸ دستگاه آفتابی خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی نیز به دهقانان و باغداران توزیع می‌شود.
رییس زراعت کندز گفت که این پروژه‌ها به منظور رشد زراعت، جلوگیری از فاسدشدن محصولات زراعتی و باغداری، رشد اقتصادی دهقانان و ایجاد فرصت‌های شغلی آغاز شده است.
در عملی‌سازی این پروژه‌ها، ۳۲۴ نفر از باشنده‌گان این ولایت فرصت کاری دایمی می‌یابند و برای ۲۲۶ تن دیگر برای دو ماه فرصت کاری موقت ایجاد می‌شود. از این پروژه‌ها نزدیک به دوهزار و ۲۶۰ دهقان کندزی مستفید می‌شوند.
عبدالجبار نعیمی والی کندز، از اقدام وزارت زراعت برای راه‌اندازی پروژه‌های جدید زراعتی در این ولایت ستایش کرد و گفت که تطبیق این پروژه‌ها باعث رشد و تقویت اقتصاد دهقانان و باغداران می‌شود. محمدیوسف ایوبی ریس شورای ولایتی کندز نیز در همایش آغاز کار این پروژه‌ها، ضمن ستایش از کار وزارت زراعت، خواستار میکانیزه شدن زراعت در کندز شد.
اعمار هزاران ذخیره‌خانه‌ی پیاز و کچالو برای دهقانان، ایجاد صدها سردخانه‌ی صفر انرژی سارک برای نگهداری میوه و ساخت هزاران کشمش‌خانه برای باغداران، در کنار توزیع هزار ماشین خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی به دهقانان و باغداران، همکاری با پروسس‌کننده‌گان بزرگ محصولات زراعتی، ممنوعیت احتمالی واردات مشابه به تولید داخلی در فصل برداشت آن در کشور و فراهم‌سازی قراردادهای فروش محصولات زراعتی، از موارد شامل در برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی است.
پروژه‌های برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی، که در سراسر کشور عملی می‌شود، ملکیت دهقانان و باغداران است. دهقانان و باغدارانی که می‌خواهند از این تأسیسات برای‌شان ساخته شود، تنها ۱۰ درصد هزینه را می‌پردازند، زیرا ۹۰ درصد دیگر هزینه را وزارت زراعت برای‌شان می‌پردازد.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۴۱
Background image

دیدار وزیر زراعت با سفیر چین در افغانستان 

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مولوی عطاءالله عمری وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در دفتر کارش با ژاو شینگ، سفیر جمهوری چین مقیم کابل دیدار و خواستارهمکاری‌کشور چین با افغانستان در بخش زراعت و مالداری. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۱۴:۳۶
Background image

برای۸۰۰ دهقان در ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب تخم لوبیای اصلاح شده و کود‌های کیمیاوی توزیع گردید

۹ جوزا ۱۴۰۳ هـ.ش
مدیریت عمومی خدمات زراعـتی ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب خبرمی‌دهد که مقدار۱۲ متریک تن تخم لوبیای اصلاح شده بذری با۴۰ متریک تن کـودهای کیمیاوی سیاه و سفید به همکاری دفتر. . .

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۹ - ۹:۱۱
Background image

د ننګرهارکانال شرکت په څلور ګونو فارمونو کې د شاتو مچیو د روزنې کاروبار غوړېدلی

۹ غبرګولی ۱۴۰۳ه‍.ش
۱۰ ذوالقعده ۱۴۴۵ه‍.ق
د ننګرهار کانال شرکت، د شاتو مچیو روزنې صنعت د پراختیا او د مالدارۍ سکتور د پیاوړتیا په پار د شاتو مچیو روزونکو سره په ګډه هڅې پیل کړي دي، ترڅو. . .

BACK TO NEWS