امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

content_admin
شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۶ - ۱۶:۵۷
امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

۲۶سرطان ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، چهارهزار و هفت آب‌ریزه را در جریان سال جاری می‌سازد.
این آب‎ریزه‌های کوچک آبیاری در ولایت‌های کندز، کندهار، کنر، ننگرهار، پروان، کاپیسا، بغلان و تخار ساخته می‌شوند و کار ساخت آن‌ها ۴۵ درصد پیشرفت داشته است. ساخت آب‌ریزه‌ در افزایش سطح آب‌های زیرزمینی، صرفه‌جویی در مصرف آب‌وخاک، کاهش آلوده‌گی هوا و احیای جنگلات طبیعی و گیاهان دارویی نقش گسترده‌ای دارد.
در جریان امسال، در ۴۵ جریب زمین در ولایت‌های لوگر، کنر، خوست، ننگرهار، لغمان و میدان‌وردک سیستم آبیاری قطره‌ای نصب می‌شود. آبیاری قطره‌ای نوعی از سیستم‌های آبیاری موضعی یا میکرو است که در آن، آب را با فشار کم از روزنه‌ یا وسیله‌ای به نام قطره‌چکان به ریشه گیاهان می‌رساند. در این روش آب به آهسته‌گی به ریشه گیاه می‌رسد و موجب صرفه‌جویی و افزایش بازدهی آبیاری می‌گردد.
به منظور مدیریت بهتر آب و حفظ زمین‌های حاصل‌خیز یک‌هزار و دوصد متر دیوار استنادی و کانال در ولایت ننگرهار و جوزجان اعمار و بازسازی می‌شود که کار اعمار و بازسازی این دیوارهای استنادی ۴۵ درصد پیش‌رفت داشته است.
هم‌چنین امسال ۸۵ ساختمان گبیونی در ولایت‌های قندهار، بامیان، پکتیا، کاپیسا، سمنگان و جوزجان ساخته می‌شود که کار ساخت ساز آن ۳۵ درصد تکمیل شده است.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای بلند بردن سطح تولیدات محصولات زراعتی و باغداری از لحاظ کمی و کیفی در سطح کشور شبکه‌های آبیاری، کانال‌های فرعی آبیاری، آب‌ریزه‌ها، ذخیره‌های آبیاری، سیستم قطره‌ای آبیاری، ساختمان گبیونی و دیوارهای استنادی احداث، احیا و بازسازی می‌‌‌کند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲ - ۱۳:۳۴
Background image

محصولات وطنی؛ خوش‌طعم و باکیفیت

هفته‌نامه‌ی دهقان | شجاع‌الحق نوری
هوای گرم تابستان است و سر می‌زنیم به بازار میوه و ترکاری‌ شهر کابل. بازار میوه و ترکاری‌ تهیه مسکن که یکی از بزرگ‌ترین مراکز فروش محصولات داخلی است،. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۸ - ۱۱:۲۶
Background image

توزیع بسته‌های زراعتی به ۷۰ زعفران‌کار در دایکندی

۲۸ سرطان ۱۴۰۰
بسته‌های زراعتی شامل ۹ قلم مواد از جمله کود مخصوص زعفران و ادویه زراعتی از سوی ریاست زراعت دایکندی به ۷۰ دهقان زعفران‌کار در پنج ولسوالی این ولایت توزیع شد. برای این. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۶:۳۴
Background image

ادامه‌ کمپاین آگاهی‌دهی از بیماری تب کانگو در شهر کابل

۲۷ سرطان ۱۴۰۰
ریاست عمومی مالداری و صحت حیوانی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به سلسله آگاهی‌دهی از بیماری تب کانگو، امروز نیز در مناطقی از شهر کابل برای خریداران و فروشنده‌گان حیوانات. . .

BACK TO NEWS