آغاز تطبیق طرح مدیریت محصولات زراعتی در پنجشیر

mail-admin
چهارشنبه ۱۳۹۹/۲/۲۴ - ۱۱:۶
آغاز تطبیق طرح مدیریت محصولات زراعتی در پنجشیر:

آغاز تطبیق طرح مدیریت محصولات زراعتی در پنجشیر:

۹۰ پروژه با هزینه‌ی بیش‌تر از ۶۴.۳ میلیون افغانی تطبیق می‌شود

۲۴ ثور ۱۳۹۸

کار عملی‌سازی پروژه‌های طرح مدیریت محصولات زراعتی در ولایت پنجشیر، با گذاشتن سنگ تهداب یک سردخانه‌ی سارک برای نگهداری سیب، آغاز شد. در مراسم آغاز تطبیق این پروژه‌ها، محمدامین صدیقی معاون مقام ولایت، مسوولان محلی ولایت پنجشیر و نماینده‌گان شورای قریه‌ی آبدره‌ی ولسوالی عنابه حضور یافته بودند.

محمدامین صدیقی، معاون مقام ولایت، راجع به اهمیت و هدف ذخیره‌گاه‌ها و ارزش ذخیره محصولات زراعتی، سخن گفت و خاطر نشان کرد، «این اقدام دولت، به خصوص وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در این برهه حساس خیلی مهم و باعث تقویت اقتصادی در سطح کشور خواهد شد.»

معاون والی پنجشیر، اقدامات وزارت زراعت را درخور توجه و ستایش توصیف کرد.

محمدرووف یعقوبی رییس زراعت، آبیاری و مالداری پنجشیر گفت که در مجموع، ۹۰ پروژه در این ولایت تطبیق می‌شود که شامل ساخت ۵۰ ذخیره‌گاه کچالو، ایجاد ۱۰ ذخیره‌گاه پیاز، اعمار ۱۰ سردخانه‌ی سیب و توزیع ۲۰ پایه ماشین خشک‌کننده‌ی آفتابی میوه و سبزی است.

آقای یعقوبی گفت که ارزش مجموعی تطبیق این پروژه‌ها با ۱۰ درصد سهم مستفیدشونده‌گان آن، مبلغ ۶۴ میلیون و ۳۱۵ هزار و ۶۵۰ افغانی است. رییس زراعت ولایت پنجشیر گفت که این زیربناها در رشد اقتصاد دهقانان و تناسب نسبتاً دایمی قیمت‌های محصولات زراعتی در بازار، اثرگذار خواهد بود.

پروژه‌های برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی، که در سراسر کشور عملی می‌شود، ملکیت دهقانان و باغداران است. دهقانان و باغدارانی که می‌خواهند از این تأسیسات برای‌شان ساخته شود، تنها ۱۰ درصد هزینه را می‌پردازند، زیرا ۹۰ درصد دیگر هزینه را وزارت زراعت برای‌شان می‌پردازد.

اعمار هزاران ذخیره‌خانه‌ی پیاز و کچالو برای دهقانان، ایجاد صدها سردخانه‌ی صفر انرژی سارک برای نگهداری میوه و ساخت هزاران کشمش‌خانه برای باغداران، در کنار توزیع هزار ماشین خشک‌کننده‌ی میوه و سبزی به دهقانان و باغداران، همکاری با پروسس‌کننده‌گان بزرگ محصولات زراعتی، ممنوعیت احتمالی واردات مشابه به تولید داخلی در فصل برداشت آن در کشور و فراهم‌سازی قراردادهای فروش محصولات زراعتی، از موارد شامل در برنامه‌ی مدیریت محصولات زراعتی است.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۳/۲۹ - ۱۳:۵۰
Background image

فصل برداشت آلوبالو و گیلاس آغاز شد

هفته‌نامه‌ی دهقان / محمد تمیم صدیقی
فصل برداشت آلوبالو و گیلاس، در اکثر ولایت‌های کشور آغاز شده است. هرچند آمار دقیق از مقدار آلوبالو و گیلاس جمع‌آوری شده در سال روان در دست نیست، اما. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۶:۹
Background image

جلسۀ اختصاصی در مورد مبارزه با خشکسالی و حوادث

جلسۀ اختصاصی مبارزه با خشکسالی و حوادث تحت  ریاست رئیس جمهور محمد اشرف غنی قبل از ظهر امروز در ارگ برگزار شد.
در این جلسه ابتدا امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری در خصوص پلان مبارزه. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۳/۲۷ - ۱۵:۴۵
Background image

نشست معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های دوجانبه

۲۷ جوزای ۱۴۰۰
نشست دوجانبه بین حشمت‌الله غفوری، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری وزارت زراعت افغانستان و جیری شیر، معین وزارت زراعت جمهوری چک در مورد همکاری‌های. . .

BACK TO NEWS