۱۵- ۴۰ درصد؛ پیش‌رفت کار پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در سرپل

content_admin
پنجشنبه ۱۳۹۹/۶/۶ - ۹:۲۵
۱۵- ۴۰ درصد؛ پیش‌رفت کار پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی در سرپل
۴ سنبله ۱۳۹۹
مسوولان ریاست زراعت سرپل می‌گویند که از طریق پروژه مدیریت محصولات زراعتی ۵۲۰ پروژه جدید زراعتی در این ولایت در حال تطبیق است و کار تطبیق این پروژه‌ها بین ۱۵ تا ۵۰ درصد پیش‌رفت داشته است.
عبدالسلیم رنجبر رییس زراعت سرپل می‌گوید: «پروژه‌های مربوط به طرح مدیریت محصولات زراعتی شامل ساخت ۲۸۰ کشمش‌خانه، ۱۵۰ ذخیره‌خانه‌ی پیاز، ۷۰ ذخیره‌گاه کچالو و ۲۰ سرد‌خانه سیب می‌شود که کار ساخت کشمش‌خانه‌ها در این ولایت تا به ۴۰ درصد، کارساخت ذخیره‌گاه‌های پیاز تا ۴۰ درصد، ذخیره‌گاه کچالو ۳۰ درصد و سردخانه‌های سیب ۱۵ درصد به پیش رفته است.»
راه‌اندازی پروژه‌های جدید زراعتی در کشور، زمینه‌ی خوبی را برای افزایش عاید دهقانان و ایجاد فرصت‌های شغلی فراهم ساخته است.
اسدالله یک تن از دهقانان قریه «خانقاه ملکیه» در مرکز ولایت سرپل که برایش یک ذخیره‌گاه کچالو ساخته می‌شود، گفت: «بسیار خوشحالیم که وزارت زراعت برای ما ذخیره‌خانه پیاز می‌سازد. من ۵۰ جریب زمین را پیاز کشت کردم. اولین نیازمندی ما همین ذخیره‌خانه است. پار‌سال ما هر سیر پیاز خود را ۸۵ افغانی را فروختیم، اما بعد از آن،‌به ۱۵۰ تا ۲۵۰ افغانی در سیر رسید. بناً ما هم از ریاست زراعت سرپل خواستیم که برای ما ذخیره‌خانه بسازد که خوشبختانه برای ذخیره‌خانه پیاز ساخته می‌شود.»
عزیز احمد یک تن دیگر از باغداران مرکز ولایت سرپل که برایش یک کشمش‌خانه ساخته می‌شود، می‌گوید: «در حدود هشت جریب باغ انگور دارم که در سابق با طریقه‌های مختلف انگورم را خشک می‌کردم و بسیار نیاز داشتیم که یک کشمش‌خانه معیاری برایم ساخته شود و خوشبختانه از طریق این پروژه برای ما یک کشمش‌خانه در حال ساختن است و کار ساخت آن از خشت کاری خلاص شده است.»
فضل‌الدین یک تن از کارگران ولسوالی سانچارک ولایت سرپل که در ساختن ذخیره‌خانه کچالو کار می‌کند، می‌گوید که با راه‌اندازی پروژه‌های جدید زراعتی فرصت‌های کاری بیش‌تر شده است. او گفت: «چون وقت بی‌کاری ما است و این‌جا برای ما زمینه‌ی کاری مساعد شده، بسیار خوش هستیم و بر تامین نیاز‌های زنده‌گی ما مفید است و از وزارت زراعت تشکر می‌کنم به خاطر شروع همین پروژه.»
رییس ریاست زراعت سرپل می‌گوید اگر بودجه مورد نیاز در وقت معین آن از مرکز تامین گردد، تا یک ماه دیگر کار ساخت تمام سردخانه‌ها، کشمش‌خانه‌ و ذخیره‌گاه‌ها در این ولایت تکمیل می‌گردد.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۶:۳۶
Background image

کابل ښار کې د کانګو تبې په پار د عامه پوهاوی د کمپاین دوام

۲۷ چنګاښ ۱۴۰۰
دکرنې، اوبولګولو او مالدارۍ وزارت د مالدارۍ او حیواني روغتیا لوی ریاست د کانګو تبې په پار د عامه پوهاوي د پروګرام په لړ کې نن هم دکاپل ښار په یوشمېر سیمو کې د څارویو. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۶:۳۰
Background image

هېواد کې د امو ونو دودولو په پار هڅې؛ ځینو ولایتونو کې یې پایلې مثبتې دي

ام د ګرمسېرو او استوایي سیمو مېوه ده، چې نن سبا ور څخه په ټوله نړۍ کې د یوې ارزښتناکې مېوې په توګه ګټه اخیستل کېږي.
په افغانستان کې هم ددې ارزښتناکې مېوې دودولو په پار له تېرو څو کالو. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۶:۲۳
Background image

لوګر او غور کې دوه ۲۵۰ ټني ګدامونه جوړېږي

۲۷ چنګاښ ۱۴۰۰
دکرنې، اوبولګولو او مالدارۍ وزارت د لوګر او غور په ولايتونو کې د دوه ۲۵۰ مټريک ټني ګدامونو رغنيزې چارې پيل کړي دي.
ياد ګدامونه نباتي ناروغيو سره د مبارزې او مخنيوي په پار. . .

بازگشت