گزارش-مرجع-اطلاع رسانی-وزارت تا-پایان-حمل-۱۳۹۷

تحول بنیادی در اطلاع‌رسانی وزارت زراعت

مروری بر کارکرد مرجع اطلاع‌رسانی از جدی ۹۶ تا پایان حمل ۱۳۹۷

۲۹ حمل ۱۳۹۷

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از ماه جدی به این‌سو، با یک روی‌کرد تازه و مبتنی بر تطبیق بهتر قانون دست‌رسی به اطلاعات، تغییرات گسترده‌ای را در بخش اطلاع‌رسانی خود ایجاد کرده است. بر بنیاد آمارها و زمینه‌های فراهم شده برای دست‌رسی به اطلاعات، در این مدت، این تلاش‌ها ثمربخشی فراوان و اثرگذاری گسترده داشته است.

در این جریان، وزارت زراعت از یک نهاد خاموش و خوابیده در رسانه‌ها، به یک نهاد پر از خبر و فعالیت در رسانه‌های همه‌گانی بدل شد. وزارت زراعت، در اطلاع‌رسانی حالا به جرأت می‌توان گفت که از معدود وزارت‌خانه‌هایی است که با جدیت تمام، برای ارائه‌ی اطلاعات و فراهم‌سازی زمینه‌ی دست‌رسی شهروندان به معلومات، از جان مایه می‌گذارد و از قندهار تا بدخشان و از ننگرهار تا بادغیس، از غزنی تا نورستان، رویدادهای رشد و توسعه‌ی زراعت و تشریح وضعیت بخش زراعت، آبیاری، مالداری و باغداری را زیر پوشش قرار می‌دهد.

با وجود این که این وزارت در گذشته یک نهاد در حاشیه‌ی رسانه‌ها بود، اما تعهد شخص رهبری وزارت زراعت، آقای نصیراحمد درانی و درایت کاری اکبر رستمی، مشاور ارشد مطبوعاتی این وزارت، زمینه‌های دست‌رسی به اطلاعات را در این نهاد فوق‌العاده آسان ساخته است.

در جریان سه ماه اخیر، مرجع اطلاع‌رسانی وزارت زراعت کم از کم بیش از ۶۲۰ خبر و گزارش (۳۱۰ پشتو و ۳۱۰ فارسی) فعالیت‌ها و دست‌آورد‌های وزارت را نشر کرده است. ۷۵ خبرنامه را از رویدادهای مهم ساخته و برای سهولت کار رسانه‌ها، به آنان فرستاده است.

مرجع اطلاع‌رسانی وزارت زراعت هم‌چنان در جریان این مدت، به تمامی درخواست‌های دریافت معلومات پاسخ داده است و هیچ درخواستی را بی‌پاسخ نگذاشته است. در درشت‌ترین مورد، سندهای تدارکاتی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ وزارت زراعت را که حاوی ۴۶ صفحه بود، به پژوهش‌گران دیده‌بان شفافیت سپرده است. این کار، نمونه‌ای از تعهد کاری وزارت زراعت در دور نوین برای ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد می‌تواند باشد.

مشاور ارشد مطبوعاتی و سخنگوی وزارت زراعت، بیش از ۲۵۰ مورد مصاحبه‌ی تلویزیونی، رادیویی و اشتراک در مصاحبه‌ها را در جریان این مدت انجام داده است. هم‌چنان مرجع اطلاع‌رسانی وزارت زراعت، ۱۱ کنفرانس خبری نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری و ۴ کنفرانس اکبر رستمی، سخنگو و مشاور ارشد مطبوعاتی وزارت زراعت را هم‌آهنگ و برگزار کرده است.

باید بگوییم که ما در کنار پخش اعلامیه‌های خبری و گفت‌وگو با رسانه‌ها، اکثریت خبرهای این وزارت را در فیس‌بوک، توییتر و ویب‌سایت وزارت نیز نشر می‌کنیم که بر بنیاد آمارها، روزانه هزاران بیننده و خواننده دارد. در ضمن هر هفته فعالیت‌های هفته‌وار وزارت زراعت را از طریق هفته‌نامه‌ی الکترونیک دهقان، نیز به نشر می‌سپاریم. فایل‌های تصویری این هفته‌نامه در فیس‌بوک و دیگر شبکه‌های اجتماعی و فایل «پی‌دی‌اف» آن در وب‌سایت وزارت گذاشته می‌شود.

شماره

ماه

خبر

خبرنامه

تنظیم کنفرانس وزیر صاحب

تنظیم کنفرانس سخنگو

اطلاعات در خواست شده و ارایه شده

اطلاعات پیش‌گیرانه

ملاحظه‌ها

۱

جدی ۹۶

۱۲۹

۲۰

۲

۰

 

اطلاع‌دهی از جریان کار پروژه‌ها

 

۲

دلو ۹۶

۱۶۴

۲۱

۴

۲

 

اطلاع‌دهی از نحوه‌ی انتخاب پروژه‌ها

 

۳

حوت ۹۶

۱۷۱

۱۶

۳

۲

 

اطلاع‌دهی از برخی پروژه‌های پلان‌شده

 

۴

حمل ۹۷

۱۵۶

۱۸

۲

۰

 

نشر سندهای تدارکاتی

 

مجموع

۴ ماه

۶۲۰

۷۵

۱۱

۴

 

 

 

 

وزارت زراعت، با قاطعیت و جدیت کامل در تلاش است تا زمینه‌های هر چه آسان‌شدن دست‌رسی به اطلاعات را برای همه‌ی شهروندان به ویژه خبرنگاران و نهادهای تحقیقاتی فراهم بسازد.

ما باور داریم که سهولت کامل در دست‌رسی شهروندان به اطلاعات، باعث افزایش شفافیت، تسریع مبارزه با فساد مالی و اداری و ساختن اداره‌ای با میزان بلند پاسخ‌گویی و شفافیت می‌شود، به همین دلیل،‌ از هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت اطلاع‌رسانی در این وزارت دریغ نمی‌کنیم و به این اصل قانونی و مردم‌سالارانه، به عنوان یک ارزش بی‌بدیل پای‌بندیم.

با احترام

مرجع اطلاع‌رسانی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری